Reklama

Niemcy: Atak hakerski na klinikę. Zmarła pacjentka

Hakerzy zaatakowali system IT Kliniki Uniwersyteckiej w Duesseldorfie. Dla jednej z pacjentek pomoc nadeszła za późno.

Atak hakerów doprowadził do awarii systemu informatycznego w Klinice Uniwersyteckiej w Duesseldorfie. Do cyberataku doszło już w czwartek, 10 września. Sprawcy wykorzystali lukę w systemie i zaszyfrowali niektóre z serwerów - poinformowała w czwartek (17 września 2020) dyrekcja kliniki. Nie ma jednak żadnych dowodów na "nieodwracalne zniszczenie danych lub ich przechwycenie" - oświadczono.

Nie żyje pacjentka

Od cyberataku klinika w Duesseldorfie jest wyłączona z systemu ratunkowego. Oznacza to, że karetki pogotowia nie są do niej kierowane. To doprowadziło w ubiegły weekend do śmierci jednej z pacjentek. Kobietę, która znajdowała się w stanie zagrażającym jej życiu, przewieziono do bardziej oddalonego szpitala w Wuppertalu. Kobieta wkrótce potem zmarła.

Prokuratura w Wuppertalu wszczęła dochodzenie dotyczące śmierci pacjentki.

Reklama

Celem uniwersytet

O bezpieczeństwie systemów IT w szpitalach debatował w czwartek 17 września parlament Nadrenii Północnej-Westfalii w Duesseldorfie. Landowa minister nauki Isabel Pfeiffer-Poensgen mówiła, że należy przyjąć, iż faktycznym celem ataku był Uniwersytet im. Heinricha Heinego w Duesseldorfie. Jak poinformowała, na serwerze Uniwersytetu znaleziono list szantażysty. Według dyrekcji Kliniki Uniwersyteckiej nie było jednak żadnego konkretnego żądania okupu.

Nie pierwszy raz

W systemie IT Kliniki Uniwersyteckiej przywrócony już został dostęp do danych zaszyfrowanych podczas cyberataku. Poszczególne systemy mają być stopniowo uruchamiane. Nie jest jednak jeszcze jasne, kiedy proces ten zostanie zakończony.

W ostatnich miesiącach doszło do kilku ataków hakerskich na niemieckie placówki badawcze i uniwersyteckie. Dotyczyło to m.in. Uniwersytetu w Giessen, w Kolonii i Uniwersytetu Ruhry w Bochum.

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy