Reklama

Niemcy: Aktywiści klimatyczni okupują wioskę. Nie chcą budowy kopalni

Setki policjantów wkroczyły do niemieckiej wsi Luetzerath zajmowanej przez aktywistów klimatycznych. Doszło tam w środę do pierwszych starć, o czym poinformowała agencja dpa. Protestujący wygrażają koktajlami Mołotowa, a policja używa armatek wodnych.

Według policji w Luetzerath jest około 300 aktywistów, w sąsiedniej wiosce kolejne 250 - wśród nich także ci gotowi do użycia przemocy - pisze portal dziennika "Bild". Miejscowość zajmują od dwóch lat, ale służby podjęły wzmożoną akcję teraz.

"W środę rano pada deszcz, ziemia jest rozmokła, błotnista - jest ślisko. Demonstranci podobno rzucali kamieniami w policjantów" - informuje portal.

Niemcy: Aktywiści nie chcą dopuścić do budowy kopalni węgla

Powołując się na policję, "Bild" informuje także, że "aktywiści zabarykadowali się w budynkach i grożą wyrzucaniem przez okna zagrażających życiu koktajli Mołotowa". Wznieśli też konstrukcje mieszkalne, podobne do domków na drzewie. Stworzyli także punkty oporu, takie jak okopy, doły i barykady.

Reklama

Policja z kolei używa m.in. armatek wodnych, wysłała także patrole konne. "Czeka nas trudna, wymagająca operacja o znacznym ryzyku. Policjanci mogą stać się celem brutalnej przemocy" - przekazywali przedstawiciele służb we wtorek, cytowani przez Deutsche Welle.

Aktywiści klimatyczni od tygodni okupują położoną w zachodniej części Niemiec wioskę Luetzerath, którą koncern RWE chce zrównać z ziemią i wybudować na jej miejscu kopalnię węgla.

Jak opisuje "Bild", okupujący wioskę podejmują się także niekonwencjonalnych działań. Jeden z nich, podczas "oczyszczania" terenu przez służby, zaczął grać na pianinie. Inni tkwią w zniszczonym samochodzie, blokując przejazd.

Czytaj też: Zmienią się nie tylko urlopy. Co jeszcze zaskoczy pracowników w nowym kodeksie?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Luetzerath | okupacja wioski

Reklama

Reklama

Reklama