Reklama

Reklama

Niemcy: 50 proc. obywateli surowo ocenia Olafa Scholza w roli kanclerza

Gdyby wybory do Bundestagu odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je opozycyjna Unia CDU/CSU - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Bild". Badanie pokazuje także, że połowa Niemców negatywnie ocenia Olafa Scholza w roli kanclerza.

Równo 50 procent Niemców uważa, że Olaf Scholz (SPD) nie jest właściwą osobą na stanowisku kanclerza - wynika z sondażu instytutu Insa dla dziennika "Bild". Tylko 38 procent twierdzi, że Scholz jest odpowiednim szefem rządu.

Na pytanie o zaufanie do kanclerza, 64,5 proc. respondentów stwierdziło, że jest ono małe. Scholzowi w pełni ufa natomiast 30,3 procent obywateli.

Poparcie dla niemieckich partii. Najnowszy sondaż

Portal dziennika "Welt" zwraca uwagę, że rok po wyborach do Bundestagu prawicowo-nacjonalistyczna partia AfD znalazła się w sondażu na pierwszym miejscu we wschodnich Niemczech. AfD uzyskuje obecnie 27 proc. we wschodnich landach i 12 proc. w zachodnich. Numerem dwa na wschodzie jest chadecka partia CDU z 26 procentami.

Reklama

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory to opozycyjna Unia CDU/CSU uzyskałaby 27,5 proc. (minus jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem), a rządząca SPD 18 proc. (minus 0,5 procent). Współrządzący z socjaldemokratami Zieloni i FDP zyskują po pół punktu procentowego i odpowiednio zdobywają 19,5 proc. i 8 proc. 

Ogólnokrajowy wynik AfD wynosi 15 procent - wzrost o 1 procent, a Partia Lewicy plasuje się na poziomie 5,5 procent - bez zmian.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy