Reklama

Reklama

Niedźwiedź polarny z pomalowanym futrem. Eksperci zaniepokojeni

W Rosji trwają poszukiwania niedźwiedzia polarnego, na którego futrze znajduje się napis "T-34". Eksperci alarmują, że zwierzę może mieć poważne kłopoty.

Nagranie, na którym zarejestrowano niedźwiedzia, wywołało ogromne poruszenie w mediach społecznościowych. 1 grudnia opublikował je na Facebooku Siergiej Kawry, członek organizacji ekologicznej World Wildlife Fund (WWF).

Niedźwiedzia zaobserwowano w Czukockim Okręgu Autonomicznym, na dalekim wschodzie Rosji. Po prawej stronie na ciele niedźwiedzia znajduje się duży, wykonany sprayem napis "T-34" - informują zagraniczne media. To nazwa czołgu, który podczas II wojny światowej odegrał istotną rolę w pokonaniu Niemców przez Związek Radziecki.

Eksperci alarmują, że przez osobliwe graffiti zwierzę znalazło się w poważnym niebezpieczeństwie. W ten sposób straciło zdolność do wtopienia się w otoczenie, co znacząco utrudnia mu znalezienie pożywienia.

Reklama

Zwierzę było unieruchomione?

Anatolij Koszniew z Rosyjskiej Akademii Nauk przyznał w rozmowie z BBC, że zanim napis zmyje się z futra, miną tygodnie.

Zwrócił uwagę, że podczas jego tworzenia zwierzę najprawdopodobniej było pod wpływem środka uspokajającego. "Zwierzę musiało być nieruchome w trakcie rozpylania sprayu, ponieważ znaki są rozmieszczone równomiernie i wszystkie mają ten sam rozmiar" - powiedział Koszniew.

Naukowiec zasugerował, że incydent mógł mieć miejsce w odległym rosyjskim regionie Nowa Ziemia, gdzie zespół specjalistów wcześniej usypiał niedźwiedzie polarne, które wędrowały po zaludnionych obszarach, by przenieść je w ich naturalne środowisko.

W lutym w Nowej Ziemi ogłoszono stan wyjątkowy w związku z "inwazją" niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta schodziły tam w rejony zamieszkiwane przez ludzi, by znaleźć pożywienie. Co z kolei wiązało się z bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka.

Rzeczniczka prasowa WWF Rosja Daria Bujanowa, powiedziała BBC, że jest zszokowana nagraniem, a napis "wygląda jak zły żart".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne