Reklama

Nie żyje Władimir Nesterow. Kolejna tajemnicza śmierć osoby z kręgu Putina

Zmarł były szef Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa pułkownik Władimir Nesterow. Nadzorował on budowę rakiet nośnych Angara, które mają zastąpić systemy Dniepr i Rokot. To kolejna niewyjaśniona śmierć osoby z kręgu Władimira Putina w ostatnich dniach.

Władimir Nesterow zmarł nagle w środę. O jego śmierci poinformowało w komunikacie Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa, którego szefem był do 2012 r. 

Po nieudanym wystrzeleniu rakiety nośnej Proton-M, która eksplodowała w powietrzu około kilometr nad ziemią, Nesterow zrezygnował i skupił się na nadzorowaniu produkcji rakiety nośnej Angara.

Nesterow zamieszany w podejrzane interesy

Nesterow miał 73 lata. Nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci - komunikat Centrum, cytowany przez rosyjskie agencje nie podaje więcej szczegółów.

Nesterow był w 2014 r. zamieszany w podejrzane transakcje. Organy śledcze oskarżyły go o spowodowanie szkody dla budżetu w wysokości ponad 5 mld rubli. 

Reklama

Media informowały, że Nesterow wyraził zgodę na sprzedaż udziałów amerykańskiej firmie, a później załatwił Centrum Chruniczewa zakup tych samych udziałów od Amerykanów po zawyżonej cenie. 

Jednak sąd do dziś nie zajął się tą sprawą.

Rosja. Seria tajemniczych śmierci ludzi z kręgu Putina

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej - 24 grudnia - zmarł dyrektor generalny Stoczni Admiralicji w Petersburgu - Aleksander Buzakow. Miał 67 lat. W jego przypadku także nie podano przyczyny śmierci.

W stoczni tej budowano m.in. ulepszone okręty podwodne klasy Kilo z silnikiem Diesla, zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr, a także okręty nawodne i pojazdy głębinowe dla armii.

Śmierć Pawła Antowa

W 2022 r. doszło do wielu tajemniczych zgonów biznesmenów, przedsiębiorców, szefów zarządów rosyjskich firm. 

Część z nich krytycznie odnosiła się do inwazji w Ukrainie, tak, jak np. Paweł Antow, jeden z najbogatszych deputowanych do Dumy Państwowej. 

Rosyjski multimilioner zmarł podczas wakacji w Indiach. Według informacji przekazywanych w mediach, "wypadł przez okno".

Z kolei 9 grudnia inny rosyjski oligarcha - Dmitrij Zelenow miał w niewyjaśnionych okolicznościach spaść ze schodów w trakcie pobytu we Francji. Krytykował on działania Władimira Putina.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama