Reklama

Reklama

Nie żyje Scarface, najsłynniejszy lew świata. "Legenda rezerwatu"

Scarface, najsłynniejszy lew świata, zmarł z przyczyn naturalnych w wieku 14 lat w Kenii. Byłe jednocześnie najstarszym lwem w rezerwacie Masai Mara. Jego cechą charakterystyczną była blizna na prawym oku. Miał własną stronę na Facebooku i zagrał w kilku filmach dokumentalnych.

Ekolodzy twierdzą, że lew zmarł z przyczyn naturalnych. Średni czas życia tego gatunku waha się od 10 do 14 lat. Na pewien czas przed śmiercią Scarface miał być "chudy i chorowity".

"Zmarł w spokoju, bez żadnych zakłóceń. Byliśmy jedynym ludźmi u jego boku, mając nadzieję, że zapewnimy mu jakikolwiek komfort" - przekazał Mara Predator Conservation Programme.

Charakterystyczna blizna

Scarface doznał w swoim życiu wielu obrażeń. Został nawet trafiony włócznią wojownika, który próbował chronić swoje bydło.

Miał charakterystyczną bliznę na oku, dzięki czemu zyskał przydomek Scarface. Weterynarze wielokrotnie interweniowali, aby leczyć ranę i zapobiegać infekcji.

Reklama

Szkocki fotograf George Logan ocenił, że to "legendarne" zwierzę i "niewątpliwy gwiazdor rezerwatu Mara".

- Dziki lew rzadko umiera w spokoju i z przyczyn naturalnych, ale na szczęście i słusznie, tak właśnie stało się w tym przypadku. Żył dziki i wolny do samego końca, w kraju swoich narodzin - powiedział Logan. 

Inny niż wszystkie lwy

Większość samców lwów "króluje" w swoim regionie przez dwa lub trzy lata, a następnie ginie z powodu ran zadawanych przez rywali i hieny.

- Obawialiśmy się najgorszego, gdy zobaczyliśmy go w bliskiej odległości od tria najbardziej okrutnych młodych samców w rezerwacie, ale z szacunkiem pozwolili mu odejść - relacjonował fotograf. 

Śmierć Scarface sprawia, że spośród znanej w rezerwacie "koalicji czterech muszkieterów" pozostaje tylko jeden lew. - Miał tę wyjątkowo dużą grzywę, która najwyraźniej sprawia, że lwy są bardziej atrakcyjne dla samic. Był dość wyjątkowy i tak długo utrzymywał się na szczycie. Powiedziałbym, że był najsłynniejszym lwem na świecie - powiedział Logan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy