Nie żyje projektant mody Paco Rabanne
Paco Rabanne, najbardziej znany ze swoich perfum i projektów mody, zmarł w wieku 88 lat - informuje agencja AFP. Śmierć Francisco Rabaneda y Cuervo, czyli Paco Rabanne, została potwierdzona przez rzecznika prasowego grupy Puig, która kontroluje markę Paco Rabanne.
Urodzony ur. 18 lutego 1934 w Pasaia w Hiszpanii słynny projektant zmarł w Portsall w Bretanii.
Paco Rabanne, a właściwie Francisco Rabaneda y Cuervo, uciekł z Hiszpanii do Francji wraz z matką po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej. Z wykształcenia był architektem, ale stał się sławny jako enfant terrible francuskiego świata mody w latach 60.
Rabanne zaczął swoją karierę projektując biżuterię dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Własny dom mody założył w 1966 roku. W swoich projektach stosował niekonwencjonalne materiały, jak metal, papier albo plastik.
Rabanne zaprojektował m.in. kostiumy do francusko-włoskiego filmu "Barbarella".
Rabanne zasłynął nie tylko ze swych projektów, ale też z ekscentrycznych wypowiedzi w telewizji. Głosił między innymi, że ma za sobą wiele wcieleń, w tym prostytutki w czasach króla Ludwika XIV, ma 75 tys. lat, spotkał istoty pozaziemskie, a w poprzednim życiu zamordował faraona Tutenchamona.
W 2006 roku odwiedził Ukrainę i powiedział o jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości: "Ukraina przypomina mi kwiat, który rozwija swe płatki na moich oczach".