Reklama

Reklama

​Nie żyje profesor Piotr Małoszewski. Miał 67 lat

W wieku 67 lat zmarł w Monachium prof. Piotr Małoszewski, geolog, członek Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, działacz polonijny.

Profesor dr hab. inż. Małoszewski zmarł we wtorek.

W latach 1984-2015 pracował jako naukowiec w centrum badawczym Helmholtza w Monachium (do spraw zdrowia i środowiska), przez ostatnich 11 lat na stanowisku wicedyrektora instytutu. Po zakończeniu pracy w stolicy Bawarii prof. Małoszewski został profesorem w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której był absolwentem.

Piotr Małoszewski był Wielkim Przeorem Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na Polskę. Za zaangażowanie na rzecz Kościoła katolickiego w Niemczech papież Benedykt XVI uhonorował go Orderem Św. Sylwestra, a prezydent Andrzej Duda Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za działalność polonijną.

Reklama

To dzięki zaangażowaniu profesora powstało Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech. Działa ono w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Jego celem jest pielęgnacja tożsamości i języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Aktualnie w szkołach przyparafialnych w Niemczech jest ponad dwukrotnie więcej dzieci niż 20 lat temu.

Małoszewski od 1996 roku był członkiem Rady Regionu Monachium, pełniąc w niej od 2006 roku funkcję wiceprzewodniczącego. Małoszewski od 2002 roku był także wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, ponadto przewodniczył delegacji Polskich Wspólnot z Europy Zachodniej w Europejskim Forum Laikatu (ELF).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy