Reklama

Nie żyje lider Państwa Islamskiego. "Zginął w walce"

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) poinformowała w środę, że Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi, który kierował tym ugrupowaniem od marca, zginął w walce. To już drugi lider IS zabity w 2022 roku.

Al-Kurajszi zginął, "walcząc z wrogami Boga" - powiedział rzecznik IS Abu Omar al-Muhadżir, na którego powołała się agencja Reutera. Na następcę zmarłego przywódcy został wybrany Abu al-Husajn al-Husajni al-Kurajszi - dodał, nie podając więcej szczegółów.

Informację tę skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. - Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że kolejny przywódca Państwa Islamskiego nie chodzi już po ziemi - powiedział.

Poprzedni lider IS wysadził się w powietrze

To już drugi lider IS, który zginął w 2022 roku. Zmarły Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

Reklama

IS ogłosiło w 2014 roku powstanie kalifatu na zajmowanych przez siebie terenach Syrii i Iraku. Od tego czasu utraciło kontrolę nad tym terytorium, a kalifat rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych. Obecnie IS próbuje przeprowadzać śmiercionośne ataki w częściach Syrii i Iraku, na których wcześniej proklamowało kalifat - przypomniała Associated Press.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Państwo Islamskie | nie żyje lider | al-Haszemi al-Kurajszi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy