Nie żyje królowa Elżbieta II. Kochała monarchię, a monarchia kochała ją

Aktualizacja

Nie żyje Królowa Elżbieta II. Zasiadała na brytyjskim tronie przez ponad siedemdziesiąt lat i była drugim najdłużej panującym monarchą w historii świata. Miała żelazne zasady, kolekcję kapeluszy, odwagę i determinację, której można zazdrościć. Choć na tron wstąpiła nieoczekiwanie, pokochała monarchię całym sercem. A poddani pokochali ją. 21 kwietnia obchodziła 96. urodziny.

Królowa Elżbieta II
Królowa Elżbieta IIAndy Buchanan / AFPAFP

Informację o śmierci królowej Elżbiety II podały służby pałacowe w oficjalnym komunikacie. 

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano o śmierci Elżbiety II.

12 czerwca 2022 roku minęło 70 i 127 dni od czasu, gdy Elżbieta II objęła brytyjski tron. Wtedy właśnie wyprzedziła o jeden dzień króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja i zyskała tytuł drugiego najdłużej panującego monarchy na świecie (pierwszy na tej liście jest francuski król Ludwik XIV, który na tronie zasiadał przez 72 lata i 110 dni).

Jednak na brytyjskim tronie to właśnie Elżbieta II pobiła ten rekord (należący wcześniej do królowej Wiktorii, panującej 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni) i od 9 września 2015 królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Gdy Elżbieta II była jeszcze małą Lilibeth, jak nazywano ją w domu rodzinnym, niewiele wskazywało na to, że zostanie królową. Jej losy potoczyły się jednak inaczej.

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 1996 rokuJONATHAN UTZ / POOL WPA / AFPAFP

Elżbieta II. Młodość

Elizabeth Alexandra Mary urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, jako córka księcia Yorku - Alberta. Matką przyszłej królowej była córka hrabiego Strathmore i Kinghome - Claude’a Bowesa Lyona. Narodzinom Elżbiety towarzyszyło spore zainteresowanie społeczeństwa, jednak potencjalne przejęcie przez nią tronu było wówczas mało prawdopodobne.

W 1936 roku umarł dziadek Elizabeth. Tron objął jej stryj, książę Walii, Edward VIII, który jednak 11 grudnia 1936 abdykował, nie mogąc poślubić dwukrotnie rozwiedzionej Amerykanki Wallis Simpson. Wtedy królem został ojciec Elżbiety Albert, który przyjął imię Jerzy VI. Równocześnie uzyskała ona tytuł "Jej Królewskiej Wysokości".

Kilka lat później po wybuchu II wojny światowej księżniczce udało się uzyskać pozwolenie króla o wstąpienie do kobiecej służby wojskowej. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując następnie tytuł kierownika.

Elżbieta II. Małżeństwo i podróże

W roku 1947 Elżbieta odbyła swoją pierwszą, oficjalną zagraniczną wizytę. Celem podróży był Związek Południowej Afryki. Z powodu postępującej choroby ojca to córka przejęła część jego obowiązków. Odwiedziła między innymi Grecję, Włochy, Kanadę i Maltę.

Była już wtedy zaręczona z Filipem, młodym oficerem, synem  księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. W 1946 Filip, mimo sprzeciwu brytyjskiej arystokracji, otrzymał zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego córki.

W czerwcu 1947 r. ogłoszono zaręczyny Elżbiety z Filipem.

Ślub odbył się 20 listopada 1947 r. Ceremonię za pośrednictwem radia BBC śledziło ponad 200 mln słuchaczy na całym świecie. Elżbieta uzyskała tytuł "Jej Królewska Wysokość Księżna Edynburga".

W 1952 roku - razem z mężem - odbyła podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Elżbieta odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień, uczestniczyła w 135 przyjęciach i 50 balach.

Podczas pobytu przyszłej królowej w Kenii doszła do niej smutna wiadomość o śmierci ojca - Jerzego VI.

Elżbieta i Filip jako nowożeńcyPA Wire/Press Association ImagesPUSTE

Elżbieta II. Wstąpienie na tron i późniejsze rządy

W lutym 1952 roku została ogłoszona królową, a jej oficjalna koronacja miała miejsce w czerwcu tego samego roku.

Królowa Elżbieta odbyła wyjątkowo dużo podróży zagranicznych. W latach 1953-1954 wraz z mężem wyruszyła w sześciomiesięczną podróż dookoła świata. Była również pierwszą królową Australii, Nowej Zelandii i wysp Fidżi, która odwiedziła te państwa.

Odbyła wiele podróży do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przybyła do wielu pozaeuropejskich krajów, również tych, do których podróż wiązała się ze sporym ryzykiem. Była między innymi w Indiach i Pakistanie.

Elżbieta II. Nieustraszona

Jako królowa zawsze przyjmowała stanowczą postawę wobec zagrożeń.  Podczas podróży do Ghany w 1961 roku odmówiła zachowywania odstępu od obecnego prezydenta - Kwame Nkrumaha, mimo że był on celem zamachów.

W 1981 podczas ceremonii Trooping the Colour do królowej oddano sześć strzałów ślepymi nabojami. Elżbieta kontynuowała wówczas przegląd wojska.

Podczas sprawowania rządów niewątpliwie stosowała się do żelaznej zasady o zakazie wyrażania swoich poglądów i opinii na tematy polityczne.

Królowa Elżbieta II w otoczeniu rodzinyDANIEL LEAL/AFPAFP

Elżbieta II. Pasje i zainteresowania

Królowa - podobnie jak matka - często okazywała przywiązanie do Kanady. Opowiadała się także za utrzymaniem związku Anglii i Szkocji.

Uczestniczyła w wielu imprezach kulturalnych. Interesowała się jazdą konną, fotografią i psami (czytaj więcej!). Miała kilka zwyczajnych stadnin i stajnię koni wyścigowych.

Elżbieta II. Zawsze na piedestale

Wśród Brytyjczyków cieszyła się 80 proc. poparciem, osiągając lepsze wyniki niż wielu państwowych polityków. Można więc stwierdzić, że po krytykowanym powszechnie milczeniu pałacu Buckingham w sprawie śmierci księżnej Diany, królowej udało się odbudować swój wizerunek w oczach Brytyjczyków.

Była uznawana za "Głowę Państwa" w 21 krajach na świecie.

Z mężem Filipem mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

W kwietniu 2021 roku książę Filip zmarł, miał 99 lat. Małżeństwo jego i Elżbiety trwało niemal 74 lata.

Królowa Elżbieta II podczas pogrzebu męża. Ze względu na pandemię COVID-19 ceremonia była skromniejsza niż pierwotnie planowanoJONATHAN BRADY / POOL / AFPAFP

Wielka Brytania: Pogrzeb księcia Filipa

Na zamku w Windsorze odbyły się uroczystości pogrzebowe księcia Filipa, małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II. Ceremonia - jak wskazano - miała ukazywać niezachwianą lojalność księcia wobec królowej, długoletnią służbę narodowi i jego odwagę. Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w 9 kwietnia na zamku w Windsorze w wieku 99 lat.

Książę William i książę Harry rozmawiali ze sobą po wyjściu z nabożeństwa żałobnego ku czci ich dziadka. Synowie następcy tronu księcia Karola pozostają od dłuższego czasu w nie najlepszych stosunkach, co się jeszcze pogłębiło po głośnym wywiadzie udzielonym przez Harry'ego i jego żonę Meghan, w którym zarzucili pozostałej części rodziny królewskiej brak wsparcia i nierówne traktowanie. W czasie przejazdu trumny z ciałem księcia Filipa obaj bracia byli rozdzieleni przez innego jego wnuka, Petera Phillipsa, a w czasie samego nabożeństwa siedzieli po przeciwnych stronach kaplicy. Gareth Fuller / AFP / POOLAFP
Koncelebrujący nabożeństwo żałobne arcybiskup Canterbury Justin Welby i dziekan Windsoru David Conner, wspominając zmarłego, mówili o jego wierze, lojalności, odwadze i służbie. "Wspominamy dziś przed Tobą Filipa, księcia Edynburga, składając Ci dzięki - za jego zdecydowaną wiarę i lojalność, za jego wysokie poczucie obowiązku i uczciwość, za jego życie w służbie Narodu i Wspólnoty Narodów oraz za odwagę i inspirację jego przywództwa. Jemu, wraz ze wszystkimi wiernymi zmarłymi, udziel pokoju; niechaj im świeci światłość wiekuista; a w Twojej miłującej mądrości i wszechmocy spraw w nich dobry cel Twojej doskonałej woli; przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego" - powiedział arcybiskup Canterbury Welby. "O Boże duchów wszelkiego ciała, wysławiamy Twoje święte imię za Twojego sługę Filipa, księcia Edynburga, który pozostawił nam wspaniały wzór dzielnego i prawdziwego rycerstwa; udziel mu pewności Twojej starożytnej obietnicy, że zawsze będziesz z tymi, którzy schodzą na morze w okrętach i zajmują się swoimi sprawami na wielkich wodach" - powiedział dziekan Windsoru Conner.YUI MOKAgencja FORUM
Moment, w którym żołnierze przygotowywali się do ułożenia trumny z ciałem księcia Filipa na katafalku. Bacznie obserwowała ich Elżbieta II, widoczna w ławach po lewej stronie. Miejsca obok królowej są wolne. Zebrani zachowywali dystans ze względu na sytuację epidemiczną.AFP
Książę Harry na pogrzebie księcia Filipa. Jak podały brytyjskie media, Meghan Markle, księżna Sussex, oglądała pogrzeb w telewizji w domu w USA, ponieważ ze względu na ciążę lekarze nie pozwolili jej podróżować. Victoria Jones / POOL / AFPAFP
Księżna Kate na pogrzebie księcia Filipa.Chris JacksonGetty Images
Książę Karol w dniu pogrzebu ojca.Leon Neal / POOL / AFPAFP
Wnuki księcia Filipa - William, Peter Philips i Harry.AFP
Królowa Elżbieta w dniu pogrzebu swojego męża. Monarchini siedzi w odosobnieniu - podczas uroczystości restrykcyjnie przestrzegano obostrzeń związanych z epidemią SARS-CoV-2. JONATHAN BRADY /Agencja FORUMAgencja FORUM
Trumna z ciałem Filipa była przykryta osobistą książęcą flagą, na niej znalazły się marynarska czapka księcia i jego szabla.Dominic Lipinski / POOL / AFPAFP
Królowa Elżbieta II w dniu pogrzebu swojego męża.JONATHAN BRADY / POOL / AFPAFP
W procesji za trumną szła czwórka dzieci księcia - Karol, Anna, Andrzej i Edward, trójka wnuków - William, Harry i Peter Philips, zięć Timothy Lawrence, kuzyn David Armstrong-Jones, a także członkowie personelu księcia, którzy z racji ograniczeń nie będą uczestniczyć w nabożeństwie. Za nimi, w królewskim Bentleyu do kaplicy udała się Elżbieta II.AFP
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele brytyjskich rodzajów sił zbrojnych. Książę Filip był żołnierzem. Do jego służby w marynarce nawiązywało pierwsze czytanie podczas pogrzebu. "Ci, którzy pływają po morzu, opowiadają o jego niebezpieczeństwach, i dziwimy się temu, co słyszą nasze uszy. A tam, tak nadzwyczajne i dziwne dzieła, rozmaitość wszystkich zwierząt i świat potworów morskich!" - głosi fragment Mądrości Syracha, odczytany przez dziekana Windsoru.Adrian DENNIS / POOL / AFPAFP
Restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii spowodowały, że uroczystość w całości miała miejsce na terenie zamku w Windsorze, zatem zwykli obywatele mogli ją śledzić jedynie w telewizji, a liczba uczestników musiała zostać ograniczona do 30, bo tyle wynosi obecnie w Anglii maksymalny limit osób mogących brać udział w pogrzebach. W planach sprzed epidemii na pogrzeb miało zostać zaproszonych około 800 osób.
Ludzie, którzy zebrali się przed zamkiem w Windsorze, by pożegnać księcia Filipa.Tolga AKMEN / AFPAFP
Brytyjczycy żegnają księcia Filipa.Tolga AKMEN / AFPAFP
Specjalnie przystosowany przy współpracy z księciem Filipem Land Rover, którym przewożona była trumna zmarłego.Steve Parsons / POOL / AFPAFP
Morze kwiatów przed kaplicą św. Jerzego na zamku w Windsorze.Steve Parsons / POOL / AFPAFP
Uroczystości na zamku w Windsorze w dniu pogrzebu księcia Filipa.JUSTIN TALLIS / POOL / AFPAFP
Uroczystości na zamku w Windsorze w dniu pogrzebu księcia Filipa.JUSTIN TALLIS / POOL / AFPAFP
Zgodnie z wolą księcia Filipa ceremonia nie miała charakteru państwowego, który zwykle zarezerwowany jest dla monarchów, lecz uroczystego pogrzebu królewskiego, choć w praktyce różnica między nimi jest bardzo niewielka.Tolga AKMEN / AFPAFP