Reklama

Reklama

Nie żyje królowa Elżbieta II. Kochała monarchię, a monarchia kochała ją

Nie żyje Królowa Elżbieta II. Zasiadała na brytyjskim tronie przez ponad siedemdziesiąt lat i była drugim najdłużej panującym monarchą w historii świata. Miała żelazne zasady, kolekcję kapeluszy, odwagę i determinację, której można zazdrościć. Choć na tron wstąpiła nieoczekiwanie, pokochała monarchię całym sercem. A poddani pokochali ją. 21 kwietnia obchodziła 96. urodziny.

Informację o śmierci królowej Elżbiety II podały służby pałacowe w oficjalnym komunikacie. 

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano o śmierci Elżbiety II.

12 czerwca 2022 roku minęło 70 i 127 dni od czasu, gdy Elżbieta II objęła brytyjski tron. Wtedy właśnie wyprzedziła o jeden dzień króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja i zyskała tytuł drugiego najdłużej panującego monarchy na świecie (pierwszy na tej liście jest francuski król Ludwik XIV, który na tronie zasiadał przez 72 lata i 110 dni). 

Reklama

Jednak na brytyjskim tronie to właśnie Elżbieta II pobiła ten rekord (należący wcześniej do królowej Wiktorii, panującej 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni) i od 9 września 2015 królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. 

Gdy Elżbieta II była jeszcze małą Lilibeth, jak nazywano ją w domu rodzinnym, niewiele wskazywało na to, że zostanie królową. Jej losy potoczyły się jednak inaczej.

Elżbieta II. Młodość

Elizabeth Alexandra Mary urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, jako córka księcia Yorku - Alberta. Matką przyszłej królowej była córka hrabiego Strathmore i Kinghome - Claude’a Bowesa Lyona. Narodzinom Elżbiety towarzyszyło spore zainteresowanie społeczeństwa, jednak potencjalne przejęcie przez nią tronu było wówczas mało prawdopodobne.

W 1936 roku umarł dziadek Elizabeth. Tron objął jej stryj, książę Walii, Edward VIII, który jednak 11 grudnia 1936 abdykował, nie mogąc poślubić dwukrotnie rozwiedzionej Amerykanki Wallis Simpson. Wtedy królem został ojciec Elżbiety Albert, który przyjął imię Jerzy VI. Równocześnie uzyskała ona tytuł "Jej Królewskiej Wysokości". 

Kilka lat później po wybuchu II wojny światowej księżniczce udało się uzyskać pozwolenie króla o wstąpienie do kobiecej służby wojskowej. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując następnie tytuł kierownika. 

Elżbieta II i Filip. 73 lata trudnej miłości

Elżbieta II. Małżeństwo i podróże

W roku 1947 Elżbieta odbyła swoją pierwszą, oficjalną zagraniczną wizytę. Celem podróży był Związek Południowej Afryki. Z powodu postępującej choroby ojca to córka przejęła część jego obowiązków. Odwiedziła między innymi Grecję, Włochy, Kanadę i Maltę.

Była już wtedy zaręczona z Filipem, młodym oficerem, synem  księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg. W 1946 Filip, mimo sprzeciwu brytyjskiej arystokracji, otrzymał zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego córki.

W czerwcu 1947 r. ogłoszono zaręczyny Elżbiety z Filipem. 

Ślub odbył się 20 listopada 1947 r. Ceremonię za pośrednictwem radia BBC śledziło ponad 200 mln słuchaczy na całym świecie. Elżbieta uzyskała tytuł "Jej Królewska Wysokość Księżna Edynburga".

W 1952 roku - razem z mężem - odbyła podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Elżbieta odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień, uczestniczyła w 135 przyjęciach i 50 balach. 

Podczas pobytu przyszłej królowej w Kenii doszła do niej smutna wiadomość o śmierci ojca - Jerzego VI.

Elżbieta II. Wstąpienie na tron i późniejsze rządy

W lutym 1952 roku została ogłoszona królową, a jej oficjalna koronacja miała miejsce w czerwcu tego samego roku.

Królowa Elżbieta odbyła wyjątkowo dużo podróży zagranicznych. W latach 1953-1954 wraz z mężem wyruszyła w sześciomiesięczną podróż dookoła świata. Była również pierwszą królową Australii, Nowej Zelandii i wysp Fidżi, która odwiedziła te państwa.

Odbyła wiele podróży do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przybyła do wielu pozaeuropejskich krajów, również tych, do których podróż wiązała się ze sporym ryzykiem. Była między innymi w Indiach i Pakistanie.

Królowa Elżbieta II na archiwalnych zdjęciach - zobacz!

Elżbieta II. Nieustraszona

Jako królowa zawsze przyjmowała stanowczą postawę wobec zagrożeń.  Podczas podróży do Ghany w 1961 roku odmówiła zachowywania odstępu od obecnego prezydenta - Kwame Nkrumaha, mimo że był on celem zamachów.

W 1981 podczas ceremonii Trooping the Colour do królowej oddano sześć strzałów ślepymi nabojami. Elżbieta kontynuowała wówczas przegląd wojska.

Podczas sprawowania rządów niewątpliwie stosowała się do żelaznej zasady o zakazie wyrażania swoich poglądów i opinii na tematy polityczne.

Elżbieta II. Pasje i zainteresowania

Królowa - podobnie jak matka - często okazywała przywiązanie do Kanady. Opowiadała się także za utrzymaniem związku Anglii i Szkocji.

Uczestniczyła w wielu imprezach kulturalnych. Interesowała się jazdą konną, fotografią i psami (czytaj więcej!). Miała kilka zwyczajnych stadnin i stajnię koni wyścigowych.

Czego słuchała Elżbieta II? "Jestem królową i lubię tańczyć"

Elżbieta II. Zawsze na piedestale

Wśród Brytyjczyków cieszyła się 80 proc. poparciem, osiągając lepsze wyniki niż wielu państwowych polityków. Można więc stwierdzić, że po krytykowanym powszechnie milczeniu pałacu Buckingham w sprawie śmierci księżnej Diany, królowej udało się odbudować swój wizerunek w oczach Brytyjczyków.

Była uznawana za "Głowę Państwa" w 21 krajach na świecie.

Z mężem Filipem mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. 

W kwietniu 2021 roku książę Filip zmarł, miał 99 lat. Małżeństwo jego i Elżbiety trwało niemal 74 lata. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama