Reklama

Reklama

Nie żyje emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah

W wieku 91 lat zmarł we wtorek emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah - poinformowała kuwejcka telewizja państwowa, powołując się na oficjalny komunikat z pałacu emira.

Sabah al-Ahmad al-Sabah rządził Kuwejtem od 2006 roku, a polityką zagraniczną tego emiratu kierował przez ponad 50 lat. Wyznaczonym następcą jest jego brat, szejch Nawaf al-Ahmad al-Sabah.

Zmarły uważany był za umiarkowanego władcę w Zatoce Perskiej, wstrząsanej politycznymi zawirowaniami, wielkiego sojusznika Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, utrzymującego jednocześnie dobre stosunki z ich rywalem, Iranem.

Urodzony 6 czerwca 1929 r. szejch Sabah został faktycznym przywódcą Kuwejtu jeszcze przed swoją intronizacją, do której doszło w styczniu 2006 roku. Władzę przejął w 2003 roku z powodu problemów zdrowotnych swojego poprzednika, jego przyrodniego brata szejcha Dżabera i ówczesnego następcy tronu, jego kuzyna szejcha Saada, który zmarł w 2008 roku.

Reklama

Architekt współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu

Członek rodziny, która rządzi Kuwejtem przez ponad 250 lat, szejch Sabah był uważany za architekta współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu. Wspierał Bagdad w czasie wojny iracko-irańskiej (1980-1988), a następnie przeprowadził swój emirat przez inwazję wojsk Saddama Husajna w 1990 roku.

Na szczycie arabskim w Mekce w maju 2019 r. emir zdecydowanie opowiadał się za deeskalacją napięć w Zatoce Perskiej, wywołanych konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. "Musimy dołożyć wszelkich starań, aby opanować sytuację" - mówił.

Uważany za liberała, dążył do zmian w swoim kraju. Po długich staraniach w 2005 roku zdołał przeforsować ustawę, dającą kobietom prawo głosu. Wykluczył jednak legalizację partii politycznych, oficjalnie zakazanych w Kuwejcie. Za jego rządów dokonano wielu aresztowań, głównie przeciwników oskarżonych o krytykowanie władcy.

Szejch Sabah w lutym 2000 roku miał wszczepiony rozrusznik serca. Dwa lata później przeszedł usunięcie wyrostka robaczkowego, a w 2007 przeszedł w USA operację urologiczną. W lipcu tego roku ponownie leczył się kilka dni w Stanach Zjednoczonych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy