Reklama

Reklama

"New York Times" o Pegasusie: Szydło była na kolacji u premiera Izraela

Jak donoszą dziennikarze "New York Times" Beata Szydło w 2016 roku była wspólnie z Witoldem Waszyczkowskim na kolacji w domu premiera Izraela. Krótko po tym doszło do zakupu Pegasusa. Amerykański dziennik tematom związanym z Pegasusem poświęcił artykuł "Bitwa o najpotężniejszą cyberbroń na świecie".

Dziennikarze "New York Times" wskazują, że od czasu, gdy firma NSO stworzyła Pegasusa (2011 rok - red.) system pomógł schwytać groźnych przestępców. Jednym z nich był meksykański boss narkotykowy znany jako El Chapo. W Europie Pegasus był wykorzystywany m.in. do udaremniania spisków terrorystycznych. Dzięki temu oprogramowaniu udało się również rozbić grupę odpowiedzialną za molestowanie dzieci i schwytać jej członków w 40 krajach. 

Izraelska firma sprzedawała Pegasusa agencjom wywiadowczym i organom ścigania na całym świecie. Z usług Pegasusa korzystało również FBI. Zdaniem "New York Times" NSO obiecywała, że Pegasus jest zdolny wykonać to, do czego nie jest zdolna żadna inna firma czy wywiad, czyli niezawodnie łamać zaszyfrowaną komunikację dowolnego iPhone'a lub smartfona z systemem Android. 

Pegasus. "New York Times": Beata Szydło na kolacji w domu premiera Izraela

Reklama

Jak informuje "New York Times" firma NSO sprzedała swoje oprogramowanie m.in. Polsce, Węgrom i Indiom "pomimo wątpliwości dotyczących przestrzegania praw człowieka w tych krajach". Dziennikarze przypomnieli również o informacjach przekazanych przez Citizen Lab, według których Pegasus miał zostać użyty do inwigilacji Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek oraz senatora KO Krzysztofa Brejzy. 

"Potężne narzędzie szpiegowskie znalazło się w rękach nowego pokolenia nacjonalistycznych przywódców na całym świecie" - opisuje "NYT". 

Jak donoszą dziennikarze, 21 listopada 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło wraz z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim uczestniczyli w kolacji w domu premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego żony. "Niedługo potem Polska podpisała umowę z NSO na zakup systemu Pegasus dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego" - donosi "NYT". 

Amerykańscy dziennikarze zwracają również uwagę na fakt, że Izrael nie zdecydował się cofnąć Polsce subskrypcji na korzystanie z Pegasusa wtedy, gdy rząd Mateusza Morawieckiego uchwalił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, co spowodowało protest izraelskich polityków.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy