Reklama

Neonaziści chcą zrobić inspekcję w schronisku dla uchodźców

Posłowie neonazistowskiej NPD chcą odwiedzić jedno ze schronisk dla uchodźców w Niemczech. Szef MSW uznał, że „to prowokacja”. NPD zapewnia: „Chcemy tylko porozmawiać”.

W niemieckich mediach zawrzało po tym, jak posłowie neonazistowskiej NPD zasiadający w parlamencie kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego otwarcie poinformowali o zamiarze odwiedzenia jednego ze schronisk dla uchodźców w miejscowości Nostorf/Horst. Frakcja złożyła oficjalne pismo w tej sprawie. Jednak MSW nie wyraziło zgody na wejście polityków na teren ośrodka.

Pokojowe współżycie jako argument na NIE

W dwustronicowym dokumencie ministerstwo argumentowało odmowę tym, że w związku z napiętą sytuacją obawia się naruszenia zasad pokojowego współżycia z uchodźcami, oraz ksenofobicznych uwagi i krytycznej wobec azylantów polityki NPD, która podsyca debatę polityczną.

Reklama

Teraz, wg doniesień mediów, skrajni prawicowcy chcą zaskarżyć tę decyzję przed landowym Trybunałem Konstytucyjnym. (niem: Landesverfassungsgericht)

Hipokryzja większa niż Himalaje

Jeżeli rozstrzygnięcie Trybunału okaże się korzystne dla NPD, wizycie jej polityków w ośrodku będzie musiał towarzyszyć kordon policji, obawiają się politycy.

- Dla mnie to nie do pojęcia, że ludzie, którzy codziennie podburzają przeciwko starającym się o azyl, teraz chcą raptem odwiedzać ośrodki recepcyjne - powiedział mediom minister spraw wewnętrznych Lorenz Caffier (CDU). Minister nazwał to "hipokryzją trudną do przebicia", i potępił zbijanie kapitału politycznego na prowokacjach skierowanych przeciwko uchodźcom.

Media donoszą o pięciu lub sześciu posłach NPD, którzy chcą "porozmawiać z pracownikami schronisk i uchodźcami występującymi o azyl". Neonaziści uzasadniają swój wniosek immanentnym "prawem posła do kontrolowania działalności rządu".

W schronisku dla uchodźców w miejscowości Nostorf/Horst mieszka teraz 600 osób ubiegających się o azyl.

dpa / Agnieszka Rycicka

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy