Naukowcy odkryli nowy szczep rzeżączki. Jest odporny na leki
Naukowcy z Kenya Medical Research Institute twierdzą, że wykryli nowy szczep rzeżączki, choroby przenoszonej drogą płciową, odpornej na standardowe antybiotyki. Zmutowana bakteria krąży w stolicy Kenii, Nairobi, zwłaszcza wśród prostytutek. Naukowcy alarmują: to kolejny dowód na to, że wkrótce choroba ta może stać się nieuleczalna.
Osoby stojące za badaniem wskazują na narastający problem dotyczący dezinformacji i braku odpowiedniej edukacji w kwestii chorób przenoszonych drogą płciową. Jak wskazano, prostytutki, które codziennie przyjmują leki zapobiegające zakażeniu wirusem HIV wierzą, że pigułka ta uchroni je również przed chorobami wenerycznymi. W związku z tym nie wymagają od swoich klientów prezerwatyw.
W badaniu, o którym pisze BBC, wzięło udział ponad 350 prostytutek z jednej z klinik w Nairobi, która zgłosiła nagły wzrost zdiagnozowanych przypadków rzeżączki.
Trzy czwarte chorych przyznało się do uprawiania seksu bez zabezpieczenia ze swoimi partnerami i klientami. Kobiety i ich klienci mieli powiedzieć, że seks bez zabezpieczenia bardziej im się opłaca. Wśród badanych były prostytutki, które stwierdziły, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni spały z około 30 mężczyznami.
Naukowcy wzywają rząd Kenii do zmiany obecnej polityki leczenia, a także opowiadają się za większą liczbą testów w celu ustalenia, jak powszechny jest problem w kraju.
Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 80 milionów przypadków.
Chorobę wywołuje bakteria zwana Neisseria gonorrhoeae. Do zakażenia dochodzi podczas seksu pochwowego, oralnego i analnego bez zabezpieczenia.
Spośród zarażonych około jeden na dziesięciu heteroseksualnych mężczyzn i ponad trzy czwarte kobiet oraz gejów nie ma widocznych gołym okiem objawów. Te mogą obejmować gęstą zieloną lub żółtą wydzielinę z narządów płciowych, ból podczas oddawania moczu i krwawienie między miesiączkami.
Nieleczona infekcja może prowadzić do bezpłodności, zapalenia narządów miednicy mniejszej i może zostać przekazana dziecku w czasie ciąży.
Choć leki na rzeżączkę opracowano w latach 40. ubiegłego wieku, choroba cały czas ewoluuje. Obecnie w leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki, m.in. ceftriakson oraz azytromycyna. Niestety, w przyszłości rzeżączka może być nieuleczalna.
Czytaj również:
Nie możesz się dostać do lekarza? Spróbuj w TPK. Dostaniesz receptę i zwolnienie
Nowa akcja ZUS. Będzie wiadomo, kto musi dopłacić. Ciebie też to dotyczy?