Reklama

NATO wzywa Rosję do zaprzestania cyberataków

Rosja musi zaprzestać cyberataków skierowanych wobec Zachodu, w tym prób ingerencji w procesy wyborcze i stosowania dezinformacji - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu.

Stoltenberg zaznaczył, że ujawnione w czwartek przez rządy Holandii i Wielkiej Brytanii informacje potwierdzają, że Rosja prowadzi na całym świecie kampanię cyberataków.

Atak w Hadze

"Holandia poinformowała ministrów obrony państw NATO o ataku na biura Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze" - powiedział szef NATO, dodając, że była to wroga operacja cybernetyczna.

"Operacja ta została przeprowadzona przez rosyjskie wojskowe służby wywiadowcze GRU. Ale holenderskie służby wywiadowcze zdołały powstrzymać (ten atak) we współpracy z Wielką Brytanią. Co więcej, Wielkiej Brytanii udało się zidentyfikować, że GRU stoi za wieloma innymi cyberatakami na całym świecie. Dotyczyły one obywateli w wielu krajach, w tym w Rosji. Spowodowały też ogromne straty finansowe" - mówił Stoltenberg.

Reklama

"Lekkomyślne zachowania" Rosji

Obiecał wzmocnienie obrony NATO przed atakami na sieci komputerowe. Wezwał też Rosję, aby przestała zachowywać się lekkomyślnie. "Rosja musi przestać zachowywać się w sposób lekkomyślny, w tym używać siły wobec swoich sąsiadów, próbować ingerować w procesy wyborcze i stosować powszechną kampanię dezinformacji" - zaznaczył.

Dodał, że w odpowiedzi NATO będzie nadal wzmacniać swoją obronę i odstraszanie przed zagrożeniami cybernetycznymi. Zaznaczył, że część krajów Sojuszu ma już w tym doświadczenie, bo z sukcesem wykorzystała możliwości cybernetyczne w walce przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii, walcząc z propagandą terrorystów i chroniąc wojska na polu bitwy.

Umocnienie NATO

Jego zdaniem fakt, że atak hakerski na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) został powstrzymany, pokazuje, że NATO już lepiej reaguje na zagrożenia.

Minister obrony Holandii Ank Bijleveld poinformowała w czwartek, że służbom wywiadowczym jej kraju udało się zapobiec w kwietniu atakowi hakerskiemu ze strony Rosji na OPCW.

Na konferencji prasowej w Hadze Bijleveld przekazała, że próby ataku dokonano 13 kwietnia i że jeszcze tego samego dnia z Holandii wydalono czterech rosyjskich agentów podejrzanych o udział w tej akcji. Minister wezwała Rosję do zaprzestania cyberataków, które zmierzają do "podkopania" zachodnich demokracji.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy