Reklama

Reklama

"Naruszenie przestrzeni powietrznej to oznaka niezadowolenia Rosji"

Czwartkowe naruszenie przestrzeni powietrznej Finlandii przez rosyjskie samoloty myśliwskie to sygnał ze strony Moskwy, że nie podoba jej się nowe porozumienie o współpracy między Helsinkami a Waszyngtonem.

Tak uważa ekspert do spraw obronności Fredrik Westerlund. Jak powiedział, "skoro zdarzyło się to dwa razy w ciągu jednej doby, to nie może to być przypadek". Zauważył, że do podwójnego incydentu doszło tego samego dnia, gdy goszczący w Helsinkach zastępca amerykańskiego sekretarza obecny podpisywał ze stroną fińską umowę o współpracy.

Tymczasem według gazety "Dagens Nyheter", rosyjskie myśliwce, które naruszyły fińską przestrzeń powietrzną, mogły ochraniać transport kompleksów rakietowych Iskander do Obwodu Kaliningradzkiego. O tym, że Rosja przerzuca Iskandery do Kaliningradu, informuje też estoński portal ERR. Według niego, wyrzutnie rakiet płyną do obwodu kaliningradzkiego na pokładzie promu "Ambał", służącego do transportu samochodów i wagonów kolejowych.

Reklama

Iskandery w pobliżu polskich granic

Rosja od co najmniej 6 lat zapowiada rozmieszczenie Iskanderów w pobliżu polskich granic. Ma to być odpowiedź na rozbudowę w Polsce systemów tarczy antyrakietowej i bazy amerykańskich rakiet Patriot. Estoński portal ERR zwraca uwagę na wykorzystanie do transportu rosyjskich wyrzutni rakietowych cywilnej jednostki pływającej.

Podobne informacje pojawiły się w rosyjskiej i zachodniej prasie już w ubiegłym roku. Wtedy dziennikarze alarmowali, że pod przykrywką manewrów wojskowych, Rosja przerzuca do Kaliningradu Iskandery i bombowce strategiczne.

Oficjalnie Moskwa nigdy nie potwierdziła tych informacji. Niezależni eksperci przypuszczają, że nowoczesne kompleksy rakietowe są przerzucane w różne części Federacji Rosyjskiej na zasadzie rotacji. Mobilne wyrzutnie pełnią dyżury bojowe przez kilka dni lub tygodni i następnie są przewożone w inne miejsce.

Rakiety Iskander-M mają zasięg od 50 do nawet 700 kilometrów, a więc z obwodu Kaliningradzkiego mogą dosięgnąć celów zarówno w Warszawie i Berlinie, jak i w Helsinkach czy Sztokholmie. Eksperci nie wykluczają, że mogą przenosić głowice z ładunkami jądrowymi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy