Reklama

Narada UE o przywróceniu kontroli granicznych w strefie Schengen

Możliwość przywrócenia kontroli na niektórych granicach w strefie Schengen nawet na dwa lata będzie jednym z tematów narady ministerialnej w Brukseli. To konsekwencja problemów Grecji z ochroną granic w związku z presją migracyjną. Dziś w Brukseli rozmawiać o tym będą ministrowie spraw wewnętrznych z 28 krajów.

Przywrócenie kontroli na niektórych granicach to propozycja Luksemburga, kierującego pracami Unii Europejskiej. 

Jeszcze kilka dni temu mówiło się o wykluczeniu ze strefy Schengen tylko Grecji, bo nie stworzyła ona centrów identyfikacji uchodźców i nie poprosiła o unijną pomoc. To miała być presja na Ateny, by przyspieszyły działania. 

Teraz mowa jest o kontrolach na granicach innych krajów. I tak na przykład Niemcy, Austria, Francja i Szwecja, które już wcześniej, tymczasowo opuściły szlabany graniczne, mogłyby utrzymać zaostrzone kontrole nawet przez dwa lata. Co na to Komisja Europejska? 

"Priorytetem Komisji jest utrzymanie Schengen, oraz pomoc Grecji i innym krajom zmagającym się z napływem uchodźców. Komisja oczekuje konkretnych postępów w tworzeniu miejsc identyfikacji migrantów do grudniowego szczytu Unii" - powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud. 

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama