Reklama

Reklama

Napięcie na granicy. Ambasadorowie UE przyjęli sankcje wobec Białorusi

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli sankcje wobec Białorusi w związku z kryzysem na polskiej granicy - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na unijne źródła. Na liście sankcyjnej są linie lotnicze Belavia.

Sankcje muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte na poziomie Rady UE i prawdopodobnie stanie się to w czwartek. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje zostały nałożone na ok. 30 osób i podmiotów, zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś i represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Kolejny, szósty już pakiet sankcji, będzie znacznie większy niż ten, który został przyjęty w środę. Obecnie trwają nad nim prace.

Nowe kryteria

15 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

Reklama

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała wtedy, że nowe sankcje dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. - Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę - podkreśliła wcześniej szefowa KE.

Niemal 40 tys. prób

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Kolejny incydent

Dodajmy, że w nocy z wtorku na środę na polsko-białoruskiej granicy doszło do kolejnego poważnego incydentu. Od strony Białorusi ostrzelano maszty oświetleniowe w okolicy Terespola. Czytaj więcej na ten temat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy