Reklama

Nanga Parbat: Śmigłowiec musiał zawrócić

Nie powiodła się próba przetransportowania himalaistów z dronami pod Nanga Parbat. Ekipa Baska Alexa Tixkona miała kontynuować poszukiwania zaginionych tydzień temu dwóch himalaistów. Śmigłowiec z himalaistami na pokładzie musiał zawrócić tuż przed bazą z powodu złych warunków pogodowych.

Od tygodnia nie ma kontaktu z Brytyjczykiem Tomem Ballardem oraz Włochem Daniele Nardim. Według informacji z bazy, mogą znajdować się na wysokości 6300 metrów. Himalaiści próbowali wytyczyć nową drogę na Nanga Parbat. 

Kilka dni temu załoga śmigłowca armii pakistańskiej prowadziła obserwację stoków góry. Rekonesans wykonany ze śmigłowców nie przyniósł rezultatu. Piloci nie dostrzegli śladów himalaistów. Na ścianie Diamir zauważyli jedynie fragment zasypanego przez lawinę namiotu. Nie wiadomo jednak, czy należał do Ballarda i Nardiego.

Reklama

Rok temu na tym samym ośmiotysięczniku zginął Polak - Tomasz Mackiewicz. Uczestnicy narodowej wyprawy na K2 ratowali jego partnerkę, pochodzącą z Francji - Elizabeth Revol. Akcja zakończyła się uratowaniem himalaistki. 

Brytyjski wspinacz Tom Ballard jest znany w Polsce. Wspinał się m.in. w Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Spotykał się też z publicznością Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy