Reklama

Reklama

Naloty w Jemenie. Zginęły kobiety i dzieci

Samoloty sił koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej zbombardowały w środę pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti w północnym Jemenie. Podczas dwóch nalotów zginęło 11 cywilów - poinformował agencję dpa przedstawiciel lokalnych służb medycznych.

Przedstawiciel Hutich powiedział, że zginęło 19 osób, w tym kobiety i dzieci.

Do nalotów doszło dzień po udaremnionym ataku rakietowym na stolicę Arabii Saudyjskiej. Rebelianci Huti wystrzelili we wtorek pocisk balistyczny, który miał uderzyć w Rijad. Arabska koalicja poinformowała, że przechwyciła lecący nad miastem pocisk.

Według przekazanego przez saudyjską telewizję państwową oświadczenia koalicji, która walczy w Jemenie z szyickimi rebeliantami, rakieta była wycelowana w osiedla mieszkaniowe i nie wyrządziła żadnych szkód. Poinformowano ponadto, że pocisk wyprodukowano w Iranie, który wspiera Hutich.

Reklama

Rzecznik Hutich Mohamed Abdul Salam poinformował, że rebelianci celowali w pałac królewski Al-Jamama, gdzie trwało spotkanie przedstawicieli saudyjskich władz.

Był to drugi pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich w kierunku Rijadu w ostatnich dwóch miesiącach. Pierwszy rebelianci odpalili 4 listopada, lecz rakieta ta również została przechwycona przez saudyjskie siły powietrzne. Agencja Reutera już wówczas pisała, że po raz pierwszy rakieta wystrzelona z obszarów kontrolowanych przez Hutich, a oddalonych od Rijadu o prawie tysiąc kilometrów, dotarła tak daleko w głąb Arabii Saudyjskiej.

Koalicja zarzuca szyickim rebeliantom, że wykorzystują przejścia graniczne pomocy humanitarnej do importu pocisków z Iranu. 6 listopada Rijad i jego sojusznicy wprowadzili blokadę Jemenu - powietrzną, lądową i morską - by powstrzymać dokonywany ich zdaniem z Iranu przerzut broni dla Hutich. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała 9 listopada koalicję do zdjęcia tej blokady, mogącej doprowadzić do "największej klęski głodu od dziesięcioleci" w kraju, w którym już doszło do "katastrofy humanitarnej".

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza Hutich, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prezydent Hadi.

Od początku konfliktu zginęło w Jemenie ponad 10 tys. ludzi. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy