Reklama

Reklama

Nakaz ewakuacji w rejonie Fukushimy cofnięty. Kolejna miejscowość otwarta

Po raz pierwszy od czasu katastrofy nuklearnej z marca 2011 roku mieszkańcy części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Fukushima, mogą wrócić do swoich domów. W czwartek został zniesiony nakaz ewakuacji z powodu wysokiego poziomu promieniowania - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Ograniczenia w "trudnej do powrotu" strefie w Okumie zostały zniesione o 9 rano, po raz pierwszy w przypadku gminy, na której terenie znajduje się elektrownia Fukushima Daiichi należąca do Tokyo Electric Power Company Holdings w północno-wschodniej Japonii.

Obszar o powierzchni około 8,6 km kwadratowych, po przeprowadzeniu prac dekontaminacyjnych w celu zmniejszenia poziomu promieniowania został wyznaczony jako miejsce odbudowy i rewitalizacji, co umożliwiło mieszkańcom powrót.

Znoszenie nakazów ewakuacji

Okuma stała się drugą gminą w prefekturze Fukushima, w której ludzie wracają na obszar wyznaczony jako strefa trudna do powrotu, po tym, jak 12 czerwca zniesiono podobny nakaz ewakuacji dla części wioski Katsurao.

Reklama

Cała populacja licząca około 11 500 mieszkańców Okumy została zmuszona do ewakuacji po tym, jak trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku spowodowały powstanie szkód w elektrowni jądrowej, co uczyniło ten obszar niezdatnym do zamieszkania.

Około 400 osób powróciło już do miasta, ponieważ w kwietniu 2019 r. zniesiono nakaz ewakuacji dla obszarów o niskim poziomie promieniowania.

Oczekuje się, że nakaz ewakuacji dla rejonów odbudowy i rewitalizacji w Futabie, innym mieście, która mieści elektrownię jądrową, zostanie zniesiony w lipcu lub później.

Reklama

Reklama

Reklama