Reklama

Reklama

Nakaz aresztowania byłych współpracowników prezydent Korei Południowej

Sąd w Seulu wydał w niedzielę nakaz aresztowania dwóch byłych współpracowników prezydent Korei Południowej Park Geun Hie w związku ze skandalem korupcyjnym i politycznym.

Aresztowani współpracownicy to Ahn Jong Beom, były doradca oraz wieloletni przyjaciel prezydent Park i Jeong Ho Seong, który już był tymczasowo zatrzymany.

Ahn Jong Beom, oskarżany jest o to, że wykorzystywał swe powiązania z panią prezydent, by wyłudzić duże sumy pieniędzy od koncernów południowokoreańskich.

W sobotę dziesiątki tysięcy Koreańczyków demonstrowało w Seulu, wzywając prezydent Park do ustąpienia. Był to jeden z największych protestów od 2008 roku w Korei Południowej. W pilnowaniu porządku brało udział 18 tys. policjantów.

Reklama

Wskaźniki poparcia dla prezydent Park, mimo złożenia przez nią publicznych przeprosin, wciąż spadają i obecnie - jak wynika z ostatniego sondażu Gallupa - spadły do ok. 5 proc.

Prezydent znalazła się w opałach po wykryciu, że jej bliska znajoma Czoi Sun Sil, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień.

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciwko niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park. Jest ona również podejrzana o próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga, giganta na rynku elektroniki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy