Reklama

Najszczęśliwsze kraje na świecie. Rosja wyprzedza Ukrainę

Na szczycie rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie znalazła się Finlandia. To już szósty raz, kiedy zajęła pierwsze miejsce. Według nowego rankingu, Rosja awansowała o 10 pozycji i wyprzedza Ukrainę. Które miejsce zajęła Polska?

"Światowy ranking szczęścia został ułożony po raz 11 i opiera się na ocenach warunków życia ankietowanych, zebranych w blisko 150 krajach" -  pisze "Daily Mail". Ranking powstał na podstawie oceny życia w ciągu trzech ostatnich lat, czyli od 2020 do 2022 roku. Jak wynika z danych, mimo globalnych kryzysów takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie, większość krajów odnotowała tak samo wysokie wyniki. 

Rosja wyżej w rankingu niż Ukraina

Ankietowani brali pod uwagę takie czynniki jak: wsparcie społeczne, dochody, zdrowie, wolność i brak korupcji. Na szczycie rankingu - już szósty rok z rzędu - znalazła się Finlandia. Według raportu tuż za nią uplasowały się: Dania, Irlandia, Izrael, Holandia, Szwecja i Norwegia.  

Reklama

Raport został przygotowany przy uwzględnieniu inwazji Rosję na Ukrainę. W 2023 roku Ukraina znalazła się na 92 miejscu w rankingu, podnosząc swoją pozycję o sześć miejsc. Rosja znajduje się nie tylko wyżej od Ukrainy, ale i awansowała względem ostatniego roku aż o 10 miejsc - zajmując obecnie 70 miejsce.  

Jak zwrócono uwagę, wskaźnik szczęścia dla Ukrainy w sierpniu 2022 roku był wyższy niż w 2014 roku, gdy doszło do aneksji Krymu przez Rosję. Zdaniem analityków, obecnie na Ukraińców wpływa silne poczucie wspólnego celu.   

Najszczęśliwsze kraje świata. Które miejsce dla Polski?

Polska znalazła się dopiero no na 39 miejscu. Wyprzedziły nas takie kraje jak: Włochy (33), Hiszpania (32), Francja (21) czy Niemcy (16).  

Według rankingu na ostatnich miejscach uplasowały się odpowiednio: Komory (130), Malawi (131), Botswana (132),  Kongo (133), Zimbabwe (134), Sierra Leone (135), Liban (136) i Afganistan (137).  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najszczęśliwsze kraje świata | Finlandia | Rosja | Ukraina | Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy