"Najpoważniejszy wybuch dengi w historii". Zmarły setki osób
Dramatyczna sytuacja w Bangladeszu. Azjatycki kraj zmaga się z największą falą zachorowań na dengę, jaką kiedykolwiek tam odnotowano. Niebezpieczną chorobą zaraziło się ponad sto tysięcy osób, a kilkaset zmarło. Według Światowej Organizacji Zdrowia do rekordowej epidemii mogły się przyczynić zmiany klimatyczne oraz efekt El Niño, który poważnie wpływa na pogodę w tym roku.
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus w środę poinformował, że Bangladesz doświadcza obecnie "najgorszej epidemii dengi w swej historii".
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Od kwietnia odnotowano w tym azjatyckim kraju ponad 135 tys. zakażeń oraz 650 zgonów spowodowanych tą tropikalną chorobą. Tylko w sierpniu zgłoszono 300 zgonów. O skali zjawiska może świadczyć fakt, że tylko 12 sierpnia do szpitali trafiło prawie 10 tys. zakażonych dengą - poinformowało WHO.
Denga - choroba, której sprzyjają monsuny
Jest to infekcyjna choroba tropikalna, którą wywołuje wirus dengi, przenoszony przez komary. Objawia się bólem głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypką, przypominającą tę u chorych na odrę.
Są cztery typy wirusa powodującego dengę. Przebycie choroby wywołanego jednym typem nie chroni przed zakażeniem pozostałymi typami. W niektórych przypadkach denga może prowadzić do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej.
Denga jest chorobą występującą w ponad stu krajach, w tym stale w Bangladeszu. Szczyt zachorowań zazwyczaj przypada na sezon monsunowy, czyli od czerwca do października. W 2023 roku jednak liczba zakażeń zaczęła rosnąć znacznie wcześniej niż zwykle, bo już pod koniec kwietnia. Według WHO co roku od 100 do 400 mln osób na całym świecie zaraża się tą chorobą.
W tym roku we wszystkich 64 dystryktach Bangladeszu odnotowano zakażenie dengą. Najgorsza sytuacja panuje w zamieszkałej przez około 20 mln osób stolicy kraju, Dhace, chociaż według WHO sytuacja w mieście zaczyna się stabilizować. Jak powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, choć liczba zakażeń w stolicy spada, to "w pozostałych częściach kraju rośnie".
Chorobliwe zmiany klimatu
Dyrektor generalny WHO zapewnił, że jego organizacja wspiera władze Bangladeszu podczas epidemii, wspomagając między innymi pracę laboratoriów, szkolenie medyków oraz przez wysyłanie ekspertów i dostarczanie testów.
W sierpniu WHO wskazała, że rekordową liczbę zakażeń spowodowała "niezwykła epizodyczna ilość opadów deszczu, w połączeniu z wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością". To według WHO "spowodowało wzrost populacji komarów w całym Bangladeszu".
Takie choroby jak denga i inne wywoływane przez wirusy przenoszone przez komary, łatwiej i szybciej rozprzestrzeniają się w nowym, cieplejszym klimacie. Niedawno ogłoszono, że rok 2023 może być najgorętszy w historii ludzkości. Oprócz efektu cieplarnianego winne tego stanu rzeczy jest El Niño, które pojawiło się w tym roku.
Denga na świecie
Z powodu rekordowo wysokich temperatur, umożliwiających ciepłolubnym egzotycznym gatunkom komarów docieranie dalej niż zazwyczaj, przypadki dengi odnotowywano w niespodziewanych miejscach, w tym w Europie.
W Peru do końca czerwca zanotowano 172 533 przypadki dengi oraz 228 zgonów spowodowanych chorobą. Jak informuje agencja AFP, z powodu wirusa stan wyjątkowy ogłosiły władze Gwatemali. Przypadki zachorowań odnotowywano też na Florydzie, co spowodowało ogłoszenie alertów w kilku hrabstwach.
WHO ocenia, że liczba przypadków dengi w ciągu ostatnich 20 lat na świecie wzrosła ośmiokrotnie: podczas gdy w 2000 roku zanotowano około 0,5 mln przypadków, to w 2022 roku było to już 4,2 mln - informował w lipcu szef globalnego programu WHO ds. kontroli zaniedbywanych chorób tropikalnych Raman Velayudhan. Według WHO denga jest najszybciej rozprzestrzeniającą się tropikalną chorobą na świecie.
Jak wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w 2023 roku na całym świecie zgłoszono ponad 3,7 mln zachorowań i ponad 2000 zgonów spowodowanych dengą (stan na 23 sierpnia). Rekord zakażeń (5,2 mln w 129 krajach) odnotowano w 2019 roku.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Ważne:
Czytaj także:
INTERIA.PL/PAP