Reklama

Najdroższe miasta świata. Dwie metropolie na szczycie listy

Nowy Jork i Singapur znalazły się na szczycie listy najdroższych miasta świata w 2022 r. przygotowanej przez Economist Intelligence Unit (EIU). Ranking najtańszych miast otwiera Damaszek, Trypolis i Teheran. W zestawieniu najdroższych miast duży skok odnotowały rosyjskie miasta Moskwa i Sankt Petersburg. Według analityków to konsekwencja nałożonych sankcji przez kraje Zachodu na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę.

Z badania Economist Intelligence Unit (EIU) wynika, że w ciągu roku ceny w największych miastach świata wzrosły średnio o 8,1 proc

Analitycy zauważają, że to największy wzrost od co najmniej 20 lat. Wpływ na wzrost ma m.in. wojna w Ukrainie. Naukowcy z brytyjskiego ośrodka badawczego wzięli pod uwagę koszty podstawowych produktów i usług w 172 miastach na całym świecie.

Najdroższe miasta świata

W tegorocznym zestawieniu na szczycie listy pojawił się Nowy Jork, który dzieli pierwsze miejsce z Singapurem. Azjatycka metropolia w minionej dekadzie ośmiokrotnie była liderem zestawienia. Na trzecim miejscu znalazł się izraelski Tel Awiw

Reklama

W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery europejskie miasta - najwyższe miejsce zajął Zurych (6.), a na kolejnych miejscach uplasowały się: Paryż, Kopenhaga i inne szwajcarskie miasto Genewa.

Zgodnie z tradycją brytyjscy analitycy zaprezentowali listę państw, w których życie jest najtańsze. Miano najtańszego miasta przypadło w tym roku syryjskiemu Damaszkowi. Na drugim miejscu sklasyfikowano Trypolis (Libia), a na trzecim Teheran (Iran). 

Moskwa i Sankt Petersburg. Dwa rosyjskie miasta coraz droższe

Bardzo wysoką inflację odnotowano w Stambule (Turcja), Buenos Aires (Argentyna) i Teheranie.  Z największym wzrostem cen mierzy się Caracas w Wenezueli (o 132 proc. na przestrzeni ostatniego roku). W zestawieniu najdroższych miast świata skok o 88 i 70 miejsc odnotowały rosyjskie miasta Moskwa i Sankt Petersburg. Analitycy tłumaczą, że to konsekwencja nałożonych sankcji przez Zachód na Federację Rosyjską. 

Według analityków EIU największe wzrosty w indeksie dotyczyły ceny litra benzyny, która wzrosła średnio o 22 proc. rok do roku. Z kolei ceny gazu i elektryczności wzrosły średnio o 29 proc. w lokalnych walutach w miastach Europy Zachodniej. W raporcie podkreśla się, że nasza część świata próbuje odciąć się od rosyjskiej energii. Ceny powyższych surowców energetycznych wzrosły dla porównania o 11 proc. 

Inflacja żywności i artykułów gospodarstwa domowego również była wysoka w związku z ograniczeniami w handlu, spowodowanymi częściowo inwazją Rosji na Ukrainę. 

Lista najdroższych miast świata wg EIU:


1. Nowy Jork (USA)

1. Singapur

3. Tel Awiw (Izrael)

4. Hongkong

4. Los Angeles (USA)

6. Zurych (Szwajcaria)

7. Genewa (Szwajcaria)

8. San Francisco (USA)

9. Paryż (Francja)

10. Kopenhaga (Dania)

10. Sydney (Australia)

Lista najtańszych miasta świata:

1. Damaszek (Syria)

2. Trypolis (Libia)

3. Teheran (Iran)

4. Tunis (Tunezja)

5. Taszkient (Uzbekistan)

6. Karaczi (Pakistan)

7. Ałmaty (Kazachstan)

8. Ahmadabad (Indie)

9. Madras (Indie)

10. Algier (Algieria)

10. Bangalore (Indie)

10. Kolombo (Sri Lanka)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Nowy Jork | Singapur

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy