Reklama

Reklama

Najdłużej panujący prezydent na świecie zorganizował potrójne wybory

W Gwinei Równikowej zorganizowano w niedzielę przyspieszone wybory prezydenckie połączone z wyborami parlamentarnymi i samorządowymi - poinformowała agencja Reutera. Od ponad 40 lat nieprzerwanie rządzi tam Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, będąc tym samym najdłużej panującym prezydentem na świecie.

Oficjalnym powodem potrójnych wyborów były oszczędności w obliczu kryzysu gospodarczego. Prezydent wyraził przekonanie, że jego Partia Demokratyczna Gwinei Równikowej odniesie zwycięstwo w głosowaniu.

USA i UE zaniepokojone

W związku z wyborami Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie doniesieniami o prześladowaniach i zastraszaniu opozycji i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Rząd odrzucił te oskarżenia jako ingerencję w swój proces wyborczy.

Szalejące ubóstwo

Wydobycie ropy i gazu stanowi około trzech czwartych dochodów państwa należącego do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Jednak zmniejszyło się ono w ostatnich latach do około 93 tys. baryłek dziennie z około 160 tys. w 2015 roku - przypomina Reuters.

Reklama

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo jest byłym wojskowym, który objął funkcję prezydenta Gwinei Równikowej w wyniku zamachu stanu w 1979 roku. Według Banku Światowego w Gwinei Równikowej zdecydowana większość z 1,3 miliona mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa

Reklama

Reklama

Reklama