Reklama

Reklama

Nagroda Nobla z ekonomii 2021. Poznaliśmy laureatów

Laureatami Nagrody Nobla z ekonomii 2021 zostali Kanadyjczyk David Card, oraz wspólnie pracujący w USA Amerykanin Joshua D. Angrist i Holender Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Z kolei Angrist i Imbens zostali wyróżnieni "za ich metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".

Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley. Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też "naturalnymi eksperymentami" - podaje Associated Press.


David Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens zostali wyróżnieni "za ich metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".

Laureat Nobla z Ekonomii David Card przeanalizował wpływ płac minimalnych, imigracji i edukacji na rynek pracy. Card zbadał, w jaki sposób zwiększone płace minimalne wpływają na zatrudnienie. 

Z kolei Joshua Angrist i Guido Imbens pokazali, jakie wnioski na temat przyczyny i skutku można wyciągnąć z naturalnych eksperymentów. Opracowane przez nich ramy zostały powszechnie przyjęte przez badaczy, którzy pracują z danymi obserwacyjnymi.

Reklama

Historia

To wyróżnienie, nadawane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, fundowane jest przez Bank Szwecji. Nagroda Nobla z ekonomii po raz pierwszy została przyznana w 1969 roku Janowi Tinbergenowi i norweskiemu ekonomiście Ragnarowi Frischowi.

W zeszłym roku ekonomicznego Nobla otrzymali - Paul Robert Milgrom i Robert Butler Wilson, profesorowie Uniwersytetu Stanford w Kalifornii. Naukowcy zostali wyróżnieni za badania nad znaną w mikroekonomii teorią aukcji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje