Reklama

Reklama

Nagroda Nobla 2021 z medycyny i fizjologii. Zdobyli ją David Julius oraz Ardem Patapoutian

David Julius oraz Ardem Patapoutian zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. Podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich. To równowartość 980 tys. euro.

David Julius jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Na swoim koncie - poza Nagrodą Nobla 2021 - ma także inne sukcesy, m.in. Shaw Prize z 2010 roku, jak i nagrodę Breaktrough Prize in Life Sciences z ubiegłego roku.

Natomiast Ardem Patapoutian jest pochodzenia ormiańsko-amerykańskiego. Zajmuje się biologią molekularną oraz neurobiologią. Pracuje w placówce badawczej Scripps Research w Kalifornii.

Laureaci Nobla z medycyny. Ich odkrycie ma związek z leczeniem bólu

Jak napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski, "nasza zdolność do odczuwania cierpła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia oraz stanowi podstawę naszych interakcji z otoczeniem". Wyjaśnił, że dzięki przełomowym odkryciom oby naukowców wiadomo, w jaki sposób ciepło, zimno oraz dotyk mogą inicjować sygnały w ludzkim układzie nerwowym. 

Reklama

"Udało im się zidentyfikować kanały jonowe, które są ważne dla wielu procesów fizjologicznych oraz stanów chorobowych, w tym przewlekłego bólu" - dodał.

Istotna okazała się kapsaicyna - substancja z papryczek

Przyznający Nagrodę Nobla wyjaśnili, iż Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na dotyk, aby odkryć nowy rodzaj receptorów reagujących na bodźce. Znajdują się one w skórze oraz narządach wewnętrznych.

Natomiast David Julius użył kapsaicyny, czyli ostrej substancji pozyskiwaną m.in. z papryczek chili wywołującą uczucie pieczenia, aby zidentyfikować reagujące na ciepło receptory w zakończeniach nerwowych skóry.

Laureata lub laureatów Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii co roku wybiera Instytut Karolinska, wskazując tym samym autorów "największego odkrycia" w tej dziedzinie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje