Reklama

Reklama

Nad Hawaje nadciąga potężny huragan Lane

Nad Hawaje nadciąga huragan Lane. Jego uderzenie może być najsilniejszym od ponad 25 lat. Mieszkańcy wysp przygotowują się na najgorsze.

Huraganowi Lane przypisano aktualnie czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - informuej Reuters. Jeszcze w środę żywioł miał najwyższą - piątą kategorię, ale osłabł w nocy.

Prognozuje się, że Lane może być najsilniejszym huraganem w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Potężny żywioł może spowodować gwałtowne powodzie, osuwiska i lawiny błotne zagrażające życiu.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NSW) poinformowała, że wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 215 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy przewidują, że miejscami spadnie od 250 do 500 litrów wody na metr kwadratowy.

Reklama

Według ostatniego komunikatu Narodowego Centrum ds. Huraganów na Pacyfiku (CPHC), huragan Lane jest 335 km od wybrzeży Kailua-Kona, drugiego co do wielkości miasta na Hawajach, położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy Big Island. Do stolicy archipelagu Honolulu dzieli go 490 km.

Stan wyjątkowy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na Hawajach stan wyjątkowy - donosi Reuters. 

Ostrzeżenie przed huraganem ogłoszono na wyspie Oahu, gdzie znajduje się stolica Honolulu, oraz dla wysp Big Island, Maui, Lanai, Kahoolawe i części Molokai.

Amerykańskie władze są mocno zaniepokojone. 

"Stan Hawaje może być bardzo zniszczony" - powiedział Jeff Byard z Federalnej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. "Spodziewamy się, że wielu ludzi może być odciętych od świata z powodu ulewnego deszczu" - dodał.

Przygotowania na najgorsze

Mieszkańcy Hawajów przygotowują się na najgorsze, o co zaapelował gubernator Gubernator David Ige. Wezwał ludzi do poważnego potraktowania zagrożenia i przygotowania 14-dniowych zapasów. Ludzie gromadzą wodę, jedzenie oraz niezbędne leki. Zaopatrują się też w przedmioty ratunkowe. W sieci opublikowano krótkie wideo, na którym widać puste półki w supermarketach.

Reuters cytuje 35-letnią Thao Nguyen, która w środę wieczorem robiła zakupy. "Wszyscy wpadli w panikę" - powiedziała kobieta. 

Na wyspach Oahu i Kauai wszystkie publiczne szkoły, urzędy państwowe i firmy zostały zamknięte na co najmniej dwa dni - donosi Reuters.

Na stacjach benzynowych ustawiają się długie kolejki. Ludzie wyciągają też z wody swoje łodzie w związku z zapowiadanym sztormem. Okrętom stacjonującym na Hawajach wydano polecenie opuszczenia portów. Reuters przypomina, że to standardowa procedura, gdy zbliża się huragan.

Dla mieszkańców już wczoraj otwarto schrony m.in. na Big Island oraz na wyspach Maui, Molokai i Lanai - pisze ABC News.

Według danych gromadzonych przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), najsilniejszym huraganem w historii, który uderzył w Hawaje, był Iniki - huragan czwartej kategorii, który zaatakował wyspę Kauai 11 września 1992 r. 

W wyniku szalejącego żywiołu zginęło wówczas sześć osób. Zniszczonych zostało kilkanaście tysięcy budynków - przypomina Reuters.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL