Reklama

Reklama

Naciski w USA. Chodzi o czołgi dla Polski

Kongresmeni z Partii Republikańskiej w USA wezwali Pentagon do przyspieszenia rozmów w sprawie sprzedaży czołgów Abrams. Te mają trafić do Polski. Zdaniem amerykańskich polityków szybka ich sprzedaż byłaby ostrzeżeniem dla Rosji.

Autorami listu są najwyżsi rangą Republikanie zasiadający w komisjach ds. sił zbrojnych oraz wywiadu; Mike Rogers i Mike Turner, a także kongresmenka Lisa McClain. Politycy wezwali sekretarza obrony Lloyda Austina do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży czołgów Polsce i przesłania notyfikacji do Kongresu.

USA. Republikanie chcą sprzedaży czołgów Abrams Polsce

"Ten wniosek (o zatwierdzenie sprzedaży czołgów - red.) zalega od lata 2021 r. i uważamy, że powinien zostać maksymalnie przyspieszony, by pomóc w odstraszeniu rosyjskiej agresji" - podkreślają Republikanie.

Według polityków, przyspieszenie sprzedaży 250 czołgów M1A2 Abrams, "wysłałoby ważny sygnał zarówno NATO, jak i Kremlowi, szczególnie kiedy Rosja gromadzi siły wokół Ukrainy".

Reklama

Czołgi Abrams dla Polski. "To interoperacyjność z siłami USA"

"Poza tym, wyposażenie Polski w czołgi M1A2 pomogłoby na wymianę sprzętu z sowieckiej epoki w strukturze polskich sił, tym samym wzmacniając interoperacyjność z siłami USA i NATO, a jednocześnie wzmacniając amerykańską bazę przemysłową" - tłumaczyli kongresmeni.

Chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów polski rząd zapowiedział już w ubiegłym roku, zaś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r.

Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy