Reklama

​Myśliwce NATO i Finlandii przechwyciły rosyjskie samoloty koło Estonii

Myśliwce hiszpańskie i fińskie wysłano we wtorek do przechwycenia trzech rosyjskich samolotów wojskowych lecących w pobliżu przestrzeni powietrznej Estonii - poinformowało NATO.

Według komunikatu, rosyjskie samoloty zidentyfikowano jako dwa myśliwce MiG-31 i samolot transportowy An-26.

"Dwa hiszpańskie myśliwce F-18 z misji Baltic Air Policing wystartowały w trybie alarmowym z bazy lotniczej Amari w Estonii. Także fińskie myśliwce poderwano do przechwycenia rosyjskich samolotów" - głosi komunikat.

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Trwa ona od wejścia tych państw do NATO.

Misja realizowana jest z wykorzystaniem bazy Amari oraz bazy w Szawlach na Litwie, gdzie stacjonują obecnie polskie myśliwce F-16. 

Reklama

Finlandia o incydencie z udziałem hiszpańskich myśliwców

Dwa hiszpańskie myśliwce F-18 mogły naruszyć we rano wtorek przestrzeń powietrzną Finlandii nad Zatoką Fińską, w okolicach półwyspu Upinniemi, gdzie znajduje się baza fińskiej marynarki wojennej - poinformowało ministerstwo obrony. Sprawę bada straż graniczna.

Samoloty zostały zidentyfikowane przy użyciu standardowych radarów do kontroli obszaru.

"Nie przedstawię żadnych spekulacji ani informacji o powodach incydentu. Wiemy, że maszyny F-18 należą do jednostki NATO" - powiedziała Kirsti Haimila z ministerstwa obrony w rozmowie z dziennikiem "Iltalehti". Dodała, że hiszpańskie myśliwce uczestniczą w misji NATO, której zadaniem jest kontrola obszaru Bałtyku, i stacjonują w Estonii.

Do naruszenia fińskich granic - powietrznych i morskich - dochodzi średnio 3-5 razy rocznie. W tym roku zdarzyło się to już trzy razy: w styczniu doszło do incydentu z udziałem szwedzkiego śmigłowca ratownictwa morskiego, w marcu - niemieckiego okrętu badawczego, a w maju - szwedzkiego lodołamacza.

Od 2005 roku, czyli odkąd prowadzone są takie statystyki, hiszpańskie samoloty nie naruszyły fińskiej przestrzeni.

Od końca lipca do 3 sierpnia w okolicach Upinniemi fińskie wojska ochrony wybrzeża przeprowadzają ćwiczenia z wykorzystaniem broni przeciwpiechotnej.

W latach 1944-1956 właśnie w okolicach Upinniemi, na półwyspie Porkkalanniemi znajdowała się radziecka baza wojskowa. Na mocy porozumienia między Finlandią, ZSRR i Wielką Brytanią obszar został wydzierżawiony ZSRR na 50 lat, ale powrócił pod władanie Finlandii wcześniej, już w 1956 roku. Obecnie jest tam jedna z większych baz fińskich sił zbrojnych. 


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy