Reklama

Myśliwce F-35 dla Polski. Jest decyzja Departamentu Stanu

Departament Stanu USA w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 - poinformowała w środę Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA) Pentagonu.

DSCA (Defense Security Cooperation Agency) jest odpowiedzialna za nadzorowanie sprzedaży najnowocześniejszej broni amerykańskiej za granicę.

Wartość proponowanej transakcji szacowana jest na 6,5 miliarda USD, a sama transakcja obejmuje pomoc techniczną i logistyczną, wyposażenie pomocnicze i szkolenie pilotów.

Głównym dostarczycielem myśliwców F-35 - jeśli transakcja dojdzie do skutku - będzie amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin, a podwykonawcą producent silników do myśliwców F-35A koncern Pratt and Whitney.

Przedstawiciel Departamentu Stanu, który podczas kontaktów z mediami zastrzegł sobie anonimowość, podkreślił, że potencjalna sprzedaż Polsce, "kluczowemu sojusznikowi w NATO", nowoczesnych samolotów bojowych F-35A Lightning II zwiększy jej potencjał obronny i możliwości współdziałania z sojusznikami z NATO oraz - jak stwierdził - "zmniejszy uzależnienie Polski" od posiadanego, postsowieckiego i przestarzałego wyposażenia

Reklama

Założenia Ustawy o kontroli eksportu broni

W przypadku sfinalizowania transakcji nad jej realizacją będą czuwali przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). W przeszłości Polska nabyła w ramach tego programu m.in. system obrony powietrznej Patriot.

Tak samo jak w przypadku zakupu tego systemu ewentualny zakup przez Polskę 32 samolotów bojowych F-35 będzie podlegał warunkom Ustawy o kontroli eksportu broni (Arms Export Control Act) z 1976 roku. Ustawa ta zobowiązuje administrację, reprezentowaną przez Departament Stanu, do informowania Kongresu o każdej planowanej sprzedaży broni za granicę na 15 dni kalendarzowych przed jej finalizacją, jeśli wartość takiej transakcji w przypadku sprzedaży do kraju członkowskiego NATO przekracza 50 mln USD.

Kongres ma czas do 25 września

O potencjalnej sprzedaży Polsce samolotów F-35 Departament Stanu poinformował Kongres we wtorek. Kongres zatem ma czas do 25 września, aby sprzeciwić się tej transakcji. W przypadku braku zastrzeżeń po upływie wyznaczonego czasu będą mogły się rozpocząć negocjacje w sprawie szczegółowych warunków sprzedaży, w tym ewentualnego offsetu.

Cena jednego myśliwca F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln USD.

Jak poinformowali amerykańscy eksperci zbrojeniowi, którzy rozmawiali z PAP pod warunkiem nieujawniania ich nazwisk, jest to "obecnie cena maksymalna, o wiele wyższa od ceny, jaka zostanie wynegocjowana".

Propozycję zakupu amerykańskich myśliwców F-35 piątej generacji w imieniu władz Polski złożył w maju minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polska oferta była dyskutowana w czerwcu podczas spotkania prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Białym Domu.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

PAP

Reklama

Reklama

Reklama