Reklama

Reklama

Mundial w oparach absurdu. Restrykcje dotyczą także alkoholu i seksu

O mistrzostwach świata w Katarze mówi się sporo jeszcze przed rozpoczęciem turnieju. Kontrowersje wywołało już samo przyznanie organizacji imprezy właśnie Katarowi. Poczynając od łamania praw człowieka, poprzez termin rozegrania turnieju, po ograniczenia dotyczące możliwości spożywania alkoholu a nawet uprawiania seksu - argumenty przeciwko katarskiej kandydaturze można mnożyć.

Piotr Piotrowicz, trener piłkarski od lat pracujący w Szwecji, wymienił listę największych absurdów dotyczących zbliżającej się imprezy.

"Wszyscy przybywający na mundial, w tym kibice, będą musieli ściągnąć aplikacje na telefon, która śledzi każdą czynność wykonywaną na urządzeniu. Również może edytować i usuwać dane z telefonów" - wskazał.

Chodzi o programy o nazwach EhterazHayya, które można zakwalifikować jako spyware. Jak podaje portal crast.net, Ehteraz to aplikacja covidowa dostępna na iOS i Androida. Służy do śledzenia lokalizacji telefonu przez wi-fi i bluetooth. Może także odczytywać, usuwać lub zmieniać zawartości telefonu, a nawet uniemożliwić wprowadzenie urządzenia w stan uśpienia, czy wyłączyć ekran blokady telefonu.

Reklama

Aplikacja Hayya ma być mniej inwazyjna, ale także będzie żądać dostępu do naszej lokalizacji i danych osobowych. Najpoważniejszą wątpliwością w przypadku tego programu jest brak możliwości wysłania prośby o usunięcie naszych danych.

Wszystko o mundialu w serwisie Interia Sport - czytaj więcej!

Mundial w Katarze: Nocleg na pustyni

Jak zauważył Piotrowicz, jedna z firm budująca stadiony na mundialu wznosiła również w Chinach obozy koncentracyjne dla ujguryjskich więźniów. Władze Kataru w zeszłym tygodniu podziękowały z kolei Rosji za wsparcie w organizacji imprezy.

Dziennikarze przybywający na mundial w Katarze mają być restrykcyjnie kontrolowani, włączając w to liczne zakazy filmowania w wielu miejscach, które zostały objęte restrykcjami przez rząd. Nie będzie można uwiecznić m.in. miejsc zamieszkania robotników stadionowych.

Kibice będą mogli zamieszkać na pustyni, płacąc około 1200 zł za noc w kontenerze. Wolne miejsca zostały już tylko tam.

Katar: Alkohol jest zakazany. W całym kraju jest tylko jeden sklep

Kontrowersje wzbudza także kwestia cen alkoholu. Katar jest bowiem państwem, w którym spożywanie alkoholu przez obywateli jest zakazane. W jedynym istniejącym sklepie monopolowym na obrzeżach Doha zakupów mogą dokonywać jedynie obcokrajowcy posiadający zezwolenia i tylko na użytek domowy.

"Przewidywane ceny za piwo to: 50 zł za butelkę w sklepie i 70 zł za restaurację/bar. Oczywiście wszystko w wyznaczonych miejscach i wyznaczonych godzinach: trzy godziny przed meczem i godzinę po meczu" - wskazał Piotrowicz.

Stadiony mają być klimatyzowane. Wszystkie, prócz jednego, zbudowanego z kontenerów. Polska zagra na nim dwa mecze. "Klimatyzacja jest testowana od 10-15 lat i w większości przypadków wywołuje suchość, kaszel, infekcje. Najgorzej mają rezerwowi, bo rozgrzewają się przy dyszach" - informuje trener.

Piłkarskie MŚ: Restrykcje dla żon piłkarzy

Katarczycy mają ponadto używać sztucznej inteligencji do wyłapywania "niepożądanych zachowań" na stadionach i ulicach w trakcie turnieju. Zbyt agresywni kibice będą mogli zostać natychmiastowo pouczeni lub aresztowani.

Angielska federacja piłkarska wystosowała listę zakazów i nakazów dla żon piłkarzy. Są wśród nich prohibicja, apel o stosowny ubiór i zakaz selfie w pobliżu budynków rządowych. Według Piotrowicza obsługa i kelnerzy w restauracjach widząc parę, zwracają się wyłącznie do mężczyzny, ignorując kobietę i traktując ją jak własność jej partnera.

Kolejny z zakazów na nadchodzącym mundialu w Katarze dotyczy seksu. Miejscowa policja ostrzega zagranicznych kibiców, że dopuszczalny jest tylko seks małżeński. Za złamanie obowiązującego prawa grozi do siedmiu lat więzienia.

Katar: Śmierć pracowników przy budowie stadionów

Brytyjski "The Guardian" opublikował raport stwierdzający śmierć 6,5 tys. robotników-migrantów podczas przygotowywania infrastruktury mundialowej. Gazety z Indii do dzisiaj publikują artykuły ze zdjęciami zaginionych i zmarłych. Katar broni się, że statystki te dotyczą wszystkich prac budowlanych na przestrzeni lat, nie tylko tych nad mundialem. Według nich tylko 37 osób spośród 6,5 tys. pracowało przy budowie stadionów.

Kolejnym z problemów organizacyjnych dla drużyn są koszty. Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski stwierdził w "Stanie Futbolu", że za postawienie 12-metrowej wieży do obserwacji treningu, które w Polsce kosztuje 6 tys. zł, Katarczycy oszacowali na 150 tys. dolarów.

Koszt całego mundialu ma wynieść 220 miliardów dolarów, podczas gdy organizacja tej imprezy w latach 1994-2018 kosztowała 44-45 miliardów.

Mundial: Prezydent FIFA mieszka w Katarze

Trener zwraca uwagę na fakt, że reprezentacje Kataru i zaprzyjaźnionej Arabii Saudyjskiej są już na zgrupowaniach przed mundialem, na miesiąc przed jego startem. Piłkarze z innych reprezentacji wciąż mają rozgrywki ligowe.

Piotrowicz zauważył ponadto, że prezydent FIFA, Gianni Infantino, od roku mieszka w Katarze. Jego dzieci chodzą do szkoły w Doha.

- Korupcja i łapówki od zawsze decydowały o przyznawaniu organizacji dużych imprez, ale w przypadku Kataru jeszcze nigdy na taką skalę - powiedział jeden ze szwedzkich dziennikarzy, cytowany przez polskiego trenera.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy