Reklama

Reklama

MSZ Rosji: Moskwa stanowczo odpowie na nowe amerykańskie sankcje

Rosyjskie MSZ wydało w piątek komunikat, w którym zapowiada, że "Moskwa odpowie stanowczo na nowe amerykańskie sankcje, a żadna forma presji nie zmieni polityki Kremla, przy czym restrykcje skonsolidują tylko rosyjskie społeczeństwo".

Resort dyplomacji, zwracając się do administracji prezydenta Donalda Trumpa, napisał w komunikacie: "Nie możecie mówić do nas językiem sankcji".

Oświadczenie ministerstwa ostrzega, że tysiące miejsc pracy w USA zależą od losu rosyjskich firm, które zostaną dotknięte sankcjami, a Waszyngton szkodzi amerykańskim wyborcom i własnym interesom ekonomicznym, decydując się na retorsje.

"USA usiłują osiągnąć globalną hegemonię", a amerykańska demokracja "ulega erozji" - głosi komunikat rosyjskiego ministerstwa.

Również rosyjska ambasada w Waszyngtonie oświadczyła, że rozszerzenie sankcji "to błąd i krok w stronę ograniczenia wolności przedsiębiorczości, konkurencji oraz światowej integracji gospodarczej".

Reklama

Biały Dom oskarża Rosję o destabilizowanie sytuacji na świecie

W piątek Departament Stanu USA poinformował o objęciu sankcjami 24 rosyjskich biznesmenów i przedstawicieli władz oraz 14 rosyjskich firm. Sankcje obejmują siedmiu rosyjskich oligarchów i 12 firm, które do nich należą lub są przez nich kontrolowane, oraz 17 urzędników.

Biały Dom oskarżył Rosję o destabilizowanie sytuacji na świecie. W komunikacie wskazano m.in. aneksję Krymu i wojnę w Donbasie, wspieranie dyktatora Baszara el-Asada w Syrii oraz próby ingerowania w procesy polityczne wielu państw, w tym krajów Unii Europejskiej i USA. 

Ludzie Putina objęci sankcjami

Amerykański Departament Skarbu wpisał na listę osób objętych sankcjami m.in. miliarderów związanych z Władimirem Putinem: Olega Deripaskę, Sulejmana Kerimowa, Kiryła Szamałowa, Wiktora Wekselberga i Igora Rotenberga. 

Restrykcjami zostali objęci także: szef MSW Władimir Kołokolcew, dowódca Gwardii Narodowej Wiktor Zołotow i dyrektor Federalnej Agencji Nadzoru Telekomunikacyjnego Aleksander Żarow. 

Wśród firm objętych ograniczeniami jest handlująca bronią kompania Rosoboronexport. 

Stany Zjednoczone zakazały swoim obywatelom współpracy z Rosjanami i firmami wpisanymi na "czarną listę" oraz zamroziły aktywa tych osób. 

Czytaj również: Sankcje USA uderzyły w ludzi Putina. Gigantyczne straty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy