Reklama

MSZ: Mniejszość polska na Białorusi to nawet 12 proc.

Mniejszość polska na Białorusi chce pamiętać o swoich przodkach i kontynuować ich tradycje, tak jak inne mniejszości narodowe na świecie. Pomaga w tym Związek Polaków na Białorusi - napisało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Polska mniejszość na Białorusi liczy od 300 tys. do 1,1 mln osób" - napisał w niedzielę na Twitterze MSZ.

Jak podkreślił resort spraw zagranicznych, "to nawet 12 proc. ogółu mieszkańców".

Ministerstwo zaznaczyło, że Polacy na Białorusi chcą pamiętać o swoich przodkach i kontynuować ich tradycje, tak jak inne mniejszości narodowe na świecie, a pomaga im w tym Związek Polaków na Białorusi (ZPB), który wspiera kulturę i naukę języka.

Swój wpis MSZ opatrzył hasztagiem: #WolniPolacyNaBialorusi.

Seria zatrzymań Polaków na Białorusi Na Białorusi doszło ostatnio do zatrzymań członków Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Prezes ZPB Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Reklama

W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB - Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje - w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy