Reklama

Reklama

Mozambik: Żołnierze pobili i zastrzelili nagą kobietę

Władze Mozambiku zamierzają wszcząć dochodzenie w sprawie drastycznego nagrania umieszczonego w mediach społecznościowych. Na filmie mężczyźni ubrani w mundury armii mozambickiej biją nagą kobietę i następnie strzelają do niej z karabinów. Minister obrony Mozambiku określił nagranie mianem "przerażającego" i obiecał "sprawdzić jego autentyczność" – podaje serwis Reuters.

Od trzech lat w północnej części Mozambiku trwają walki z islamskimi bojownikami. W celu ugaszenia rebelii armia mozambicka stosuje brutalne metody i wielokrotnie była oskarżana o łamanie podstawowych praw człowieka. Rząd Mozambiku odrzuca jednak te zarzuty.

Tymczasem w sieci pojawiło się dwuminutowe nagranie, na którym mężczyźni ubrani w mundury wojskowe otaczają nagą kobietę. Jeden z nich bije ją kijem po głowie i ciele. Później żołnierze po kolei strzelają do kobiety z karabinów, zabijając ją. Na nagraniu słychać, jak jeden z mężczyzn mówi w języku portugalskim: "Zabij ją na poboczu". Słychać również okrzyki: "Jesteś z al-Shabab". To jedno z dżihadystycznych ugrupowań, które walczy z władzami Mozambiku.

Reklama

Ze względu na drastyczne sceny zdecydowaliśmy się nie publikować nagrania.

Mozambicka armia zapewniła w oświadczeniu, że "nie akceptuje żadnych barbarzyńskich aktów, które w swej istocie łamią prawa człowieka". Jednocześnie władze kraju stwierdziły, że islamscy bojownicy często "udają żołnierzy". Ma to sugerować, że nagranie to dzieło dżihadystów.

Reuters przypomina również, że walki pomiędzy armią Mozambiku a islamistami toczą się w regionie Cabo Delgado, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych w Afryce złóż gazu ziemnego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama