Reklama

Reklama

Morawiecki: Zachód dał się omamić Putinowi. Zapadł w geopolityczną drzemkę

Wojna w Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji, ale również o Europie - pisze Mateusz Morawiecki w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv. Premier stwierdził, że "wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi" a cały Zachód w mijających latach "zdecydował się na geopolityczną drzemkę".

"Wojna w Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm" - ocenił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Zachód zdecydował się na geopolityczną drzemkę

"Ale wojna w Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku" - dodał. Zdaniem szefa polskiego rządu, powrót imperializmu rosyjskiego nie powinien dziwić: przez prawie dwie dekady Rosja powoli odbudowywała swoją pozycję na oczach Zachodu.

Reklama

"Tymczasem Zachód zamiast zachowywać rozsądną czujność, zdecydował się na geopolityczną drzemkę. Wolał nie widzieć narastającego problemu, niż stawić mu czoła z wyprzedzeniem. Europa jest dziś w takiej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Głos ten dobiega od wielu lat z Polski" - podkreślił Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy