Reklama

Reklama

Morawiecki: Historia Czech i Polski inspiruje narody

30 lat temu, gdy upadły mury i reżim, fala optymizmu ogarnęła Europę, a kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji - mówił premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Narodowym w Pradze podczas obchodów 30. rocznicę aksamitnej rewolucji.

Morawiecki podkreślał, że Polska był tym krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, gdy powstała Solidarność oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r. "Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji" - podkreślał.

Morawiecki przypomniał również wspólne dla Polski i Czech rocznice przypadające na 2019 r.: 20 lat członkostwa w NATO, 15 lat członkostwa w UE.

"Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody" - mówił szef polskiego rządu.

Reklama

"Nie miałem tyle odwagi, co Havel"

Premier Czech Andrej Babisz w Pradze podczas uroczystości upamiętniającej aksamitną rewolucję z 1989 r. stwierdził, że demontaż reżimu komunistycznego rozpoczął się od Polski, w której jako pierwszej miały miejsce wolne wybory.

Babisz podkreślał także rolę dysydenta, późniejszego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla w przemianach jakie miały miejsce w kraju.

"Odwaga Havla była godna podziwu" - mówił Babisz.

Przyznał, że sam był członkiem partii komunistycznej. "Nie jestem z tego dumny. Nie miałem tyle odwagi, co Havel" - powiedział czeski premier.

Podziękował za wszystkie wydarzenia, które rozpoczęło Forum Obywatelskie. "Dziękuję tym, którzy wprowadzili nas do UE. Dziękuję tym, którzy wprowadzili nas do NATO. Dziękuję tym, którzy chodzą głosować" - powiedział Babisz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy