Reklama

Reklama

Morawiecki dla portugalskich mediów: Instytucje UE są stworzone dla państw, nie odwrotnie

Instytucje Unii Europejskiej muszą służyć państwom członkowskim, a nie odwrotnie - pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule dla portugalskiego portalu Observador. W tekście zatytułowanym "Europa: wyzwania historyczne i fałszywe drogowskazy" podkreśla też konieczność utrzymania przez państwa UE solidarnej postawy z broniącą się przed rosyjską inwazją Ukrainą.

W artykule opublikowanym w piątek szef polskiego rządu ocenił, że w ostatnich latach instytucje UE korzystają z nadmiernej władzy, a polityczna praktyka "pokazuje, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji".

Morawiecki o potrzebie głębokiej reformy Unii Europejskiej

Jak stwierdził Morawiecki, obecnie zagrożenie dla Europy stanowi zarówno rosyjski imperializm, jak i groźba imperializmu wewnątrz UE. Wezwał do głębokiej reformy Unii Europejskiej, o której kierunkach i priorytetach działania muszą - jego zdaniem - decydować państwa członkowskie, a nie unijne instytucje.

"To instytucje unijne są stworzone dla państw, a nie państwa dla instytucji" - zaznaczył Morawiecki, przestrzegając też przed dyktatem największych krajów UE.

Reklama

Zasada jednomyślności "bezpiecznikiem, który chroni UE przed tyranią większości"

Szef polskiego rządu ostrzegł przed pomysłem zlikwidowania zasady jednomyślności w UE i wskazał na szereg błędnych, jak podkreślił, decyzji podejmowanych w ostatnich latach przez Niemcy, m.in. w relacjach UE z Rosją czy polityki energetycznej uniezależniającej Europę od rosyjskich paliw.

Zasadę jednomyślności Morawiecki nazwał "bezpiecznikiem, który chroni UE przed tyranią większości". Jak dodał, gwarantuje ona, że każdy głos "zostanie wysłuchany, a przyjęte rozwiązanie spełni minimum oczekiwań każdego z państw członkowskich". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy