Reklama

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Angela Merkel i Emmanuel Macron o Rosji

Kanclerz Angela Merkel oraz prezydent Francji Emmanuel Macron w swoich wystąpieniach podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa poruszyli temat polityki wobec Rosji. Kanclerz podkreśliła potrzebę opracowania wspólnej transatlantyckiej agendy.

W wirtualnym panelu obok kanclerz Merkel i prezydenta Francji wystąpili m.in. prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Merkel rozpoczęła od cytatu z Alexandra von Humboldta: - "Wszystko jest interakcją" - tak Humboldt wyjaśnił znaczenie multilateralizmu w zasadzie wieki temu - powiedziała kanclerz. - Walka z pandemią koronawirusa pokazuje to w bardzo szczególny sposób - oświadczyła. - Sprawiedliwa dystrybucja szczepionek jest niezmiernie ważna w zwalczaniu wirusa. Ale istnieją też wyzwania związane z klimatem, różnorodnością biologiczną i walką z terroryzmem oraz cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Można temu podołać tylko razem - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Reklama

W wielu obszarach wszystko już działa "znacznie lepiej niż dwa lata temu" - oceniła. Według niej ma to również "wiele wspólnego z tym, że Joe Biden został prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki". Jak dotąd pokazuje, że "ludzie nie tylko mówią, ale także działają" - zauważyła.

Merkel odniosła się również do zaangażowania Niemiec w Afganistanie. Niemcy są gotowe "zostać dłużej w Afganistanie, jeśli (...) pokojowe siły w Afganistanie mają szansę". Niemcy są z jednej strony przywiązane do NATO, z drugiej także do europejskiej polityki obronnej - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że nie jest to żadna sprzeczność. W ostatnich latach Niemcy znacznie bardziej zaangażowały się w Afryce, nawet jeśli Francja odgrywa tu wiodącą rolę - wyjaśniła.

Wspólna agenda w sprawie Rosji

Mówiąc o Rosji, kanclerz oświadczyła, że bardzo ważne jest opracowanie wspólnej transatlantyckiej agendy w sprawie Rosji. Zaznaczyła, że kraj ten jest obecnie uwikłany w konflikty hybrydowe. - Odnosi się to do konfliktów z użyciem jawnych, ale także ukrytych środków i częściowo w próżni prawnej. Trzeba składać oferty, ale trzeba by też jasno określić różnice - powiedziała.

Merkel zaznaczyła, że istnieje również potrzeba opracowania wspólnej agendy wobec Chin. Z jednej strony Chiny są systemowym konkurentem, z drugiej należy znaleźć wspólne rozwiązania, na przykład w zakresie ochrony klimatu - zauważyła.

- Musimy pokazać, że nie chcemy uzależniać krajów, ale chcemy je przekonać do naszego stylu życia - powiedziała, dodając, że dlatego tak ważne jest partnerstwo transatlantyckie.

Macron o strategicznej autonomii Europy

Prezydent Francji oświadczył, że wierzy w NATO, a jego koncepcja "strategicznej autonomii Europy" nie koliduje z działaniem Sojuszu. Wezwał też do podjęcia dialogu z Rosją.

Macron wyjaśnił, że "strategiczna autonomia Europy", której jest zwolennikiem, nie oznacza, iż UE ma działać w oderwaniu od Stanów Zjednoczonych, zgoła odwrotnie - samodzielność Wspólnoty w obszarze sektora obronnego uczyniłaby z niej lepszego partnera Sojuszu i wzmocniła NATO.

Prezydent dodał, że Europa i USA muszą niezwłocznie wysłać wystarczającą liczbę szczepionek przeciw COVID-19 do Afryki, by zapewnić odporność pracownikom służby zdrowia, ponieważ w przeciwnym wypadku państwa afrykańskie "będą kupować szczepionki od Chińczyków i od Rosjan". A wtedy pojęcie "siły Zachodu będzie konceptem, a nie rzeczywistością" - podkreślił. 

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy