Reklama

Mogherini: Drzwi do europejskiej współpracy z Rosją są otwarte

Polityka Unii Europejskiej nie jest skierowana na konfrontację, ale współpracę - także z Rosją - mówiła dziś o podejściu Wspólnoty do Moskwy szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Federica Mogherini podkreślała, że drzwi do europejskiej współpracy z Rosją są otwarte, ale pod pewnymi warunkami.

- Warunkiem do tego, by być uważanym za ważnego gracza na scenie międzynarodowej jest przestrzeganie międzynarodowego prawa i zasad, czego zaprzeczeniem była oczywiście aneksja Krymu. Mamy jednak nadzieję, że Rosja zacznie znowu zachowywać się odpowiedzialnie rozpoczynając od przestrzegania porozumienia z Mińska - powiedziała Mogherini.

Aneksja Krymu, a następnie wyraźne wspieranie separatystów na Wschodniej Ukrainie przez Moskwę doprowadziły do nałożenia przez Unię sankcji wizowych, finansowych i gospodarczych na Rosję. Obecnie trwają konsultacje dotyczące nowych restrykcji.

Reklama

We wtorek podczas wspólnej wideokonferencji przywódców Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych - z udziałem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - podkreślono, że jest wyraźny związek między przestrzeganiem porozumienia z Mińska, a zaostrzeniem zachodnich sankcji.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Federica Mogherini

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy