Reklama

Reklama

Mocna wypowiedź Benedykta XVI: Celibat kapłanów jest niezbędny

Emerytowany papież Benedykt XVI przerwał milczenie i stanął w obronie celibatu księży i jego wartości. "Nie mogę milczeć" - podkreślił w książce, którą napisał z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem.

Książka "Z głębi naszych serc" ukaże się w środę. Jej fragmenty opublikował francuski dziennik "Le Figaro".

"Celibat ma wielkie znaczenie i jest niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia" - pisze w książce Benedykt XVI.

Opinia emerytowanego papieża została przedstawiona w książce trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati, na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych, stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii i środowisk katolickich. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie postsynodalny dokument papieża, czyli adhortacja apostolska, w którym wypowie się w tej sprawie.

Reklama

Mocna wypowiedź Benedykta XVI

Do tych obrad Benedykt XVI i kardynał Sarah nawiązali mówiąc, że spotkali się w minionych miesiącach po "dziwnym synodzie medialnym, który przeważył nad synodem realnym". To ich komentarz do rozgłosu, jakiemu media nadały sprawie dyskusji na temat przedstawionej propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn.

Emerytowany papież i kardynał z Gwinei - tłumacząc intencje książki - zaznaczyli w niej, że podzielili się swym "zaniepokojeniem". "Robimy to w duchu miłości i jedności Kościoła" - dodali.

"Jeśli ideologia dzieli, to prawda łączy serca" - zaznaczyli.

"Z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego" - stwierdził Benedykt XVI. Jego zdaniem - nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań i należy "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

Wtóruje mu kardynał Sarah podkreślając: "Nie możemy proponować kapłanów drugiej kategorii".

Mocna wypowiedź Benedykta XVI w obronie celibatu została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swą dymisję w 2013 roku wyjaśniał, że pozostanie "ukryty dla świata". Mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich. Obecnie ma 92 lata, a niedawno powiedział bawarskiej telewizji, że jest "starym człowiekiem u kresu życia".

Reklama

Reklama

Reklama