Reklama

Mitterrand, Sarkozy, Hollande: Romanse francuskich prezydentów

Większość głów państw stara się wieść (także ze względu na wyborców) przykładne życie rodzinne, a ewentualne rozwody lub romanse trzymać w tajemnicy. Prezydenci Francji, za wyjątkiem Jacquesa Chiraca, nie obawiają się skandali i często zmieniają partnerki.

 

François Mitterrand (prezydent Francji w latach 1981-1995) był jednym z najbardziej kochliwych francuskich polityków. Dorobił się także nieślubnych dzieci, o których wiedziała jego żona, Danielle Mitterrand.

Danielle i François poznali się w 1944 roku, niedługo później pobrali i doczekali dwóch synów - Jeana-Christophera i Gilberta. Mimo licznych romansów męża, Danielle nigdy nie zdecydowała się na rozwód. Zmarła w 2011 roku w Paryżu. 

Jednym z najgłośńiejszych romansów François był związek z Anne Pingeot. W 1974 roku przyszła na świat córka pary - Mazarine Marie Pingeot-Mitterrand. Przez wiele lat o  Mazarine wiedzieli tylko najbardziej zaufani współpracownicy prezydenta. François uznał nieślubną córkę - w przeciwieństwie do syna, Hravna Forsna. Mężczyzna, który jest szwedzkim politykiem, twierdzi, że jego matka, Christina, była w latach 70-tych korespondentką szwedzkiej gazety i kochanką prezydenta. Jego rewelacji nie skomentowała rodzina zmarłego prezydenta. 

Reklama

Nicolas Sarkozy (prezydent Francji w latach 2007-2012) nie wdawał się w romanse, ale chętnie żenił. Jego pierwszą żoną, z którą spędził 10 lat, była Marie-Dominique Culioli. Para doczekała się dwóch synów.

W 1996 roku Nicolas ożenił się z Cécilią Ciganer-Albéniz, z którą ma jednego syna. Rozwód pary (w 2007 roku) był szeroko komentowany przez prasę: także dlatego, że żona zarzucała Nicolasowi zdradę.

Niedługo po rozstaniu z drugą żoną wyszło na jaw, że prezydent spotyka się z włoską modelką - Carlą Bruni. 2 lutego 2008 roku para pobrała się, a Sarkozy został pierwszym francuskim prezydentem, który ożenił się podczas sprawowania urzędu. W 2011 roku Nicolas i Carla zostali rodzicami.

François Hollande (prezydent Francji od 2012 roku), w przeciwieństwie do Sarkozy'ego, nigdy nie śpieszył się do ożenku. Formalnie - mimo kilku poważnych związków na koncie, nadal jest kawalerem.

Najtrwalszy był jego związek z Ségolène Royal. Para była ze sobą przez ponad 20 lat (do 2007 roku) i doczekała się czwórki dzieci: Thomasa,  Clémence, Juliena i Flory. Po rozstaniu Ségolène i Francois pozostali przyjaciółmi i wspierali się podczas kampanii.

Po rozstaniu z Ségolène prezydent związał się z Valérie Trierweiler, dziennikarką polityczną (kobieta miała być jedną z "przyczyn" rozstania Ségolène i Francois). Związek jednak nie przetrwał, a Valérie, w przeciwieństwie do innych "partnerek" prezydentów, publicznie prała brudy na łamach brukowców i oskarżała Francois o zdrady i kłamstwa.

Po rozstaniu z Valérie preyzdent oficjalnie z nikim się nie związał. Dziennikarze francuskich brukowców szybko odkryli, że  aktorce Julie Gayet zapewniono ochronę należną.. pierwszej damie. Prezydent i aktorka do tej pory nie potwierdzili, że są parą.

Jacques Chirac jest jedynym z w tym zestawieniu prezydentem, który nie miał kochanek (przynajmniej oficjalnie). Od 1956 jest mężem Bernadette Chirac, z którą ma dwie córki. 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama