Reklama

Reklama

Mistrale sprzedane. Francja podpisała umowę z Egiptem

Szef francuskiego rządu Manuel Valls sfinalizował w sobotę w Kairze sprzedaż Egiptowi dwóch okrętów wojennych typu Mistral. Według egipskiej telewizji Francja i Egipt porozumiały się też w sprawie współpracy wojskowej.

23 września francuski prezydent Francois Hollande ogłosił, że porozumiał się w sprawie warunków sprzedaży ze swym egipskim odpowiednikiem Abd el-Fatahem es-Sisim. Według źródeł rządowych wartość transakcji to ok. 950 mln euro, a ich dostawę zaplanowano na marzec przyszłego roku. W kontrakcie przewidziano również, że ok. 400 egipskich marynarzy będzie się szkoliło we Francji.

Francuski koncern zbrojeniowy DCNS "podpisał z egipską marynarką wojenną umowę sprzedaży dwóch okrętów Mistral", w obecności Vallsa i Sisiego - powiedział członek delegacji premiera Francji. Valls rozpoczął w sobotę czterodniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Oprócz Egiptu odwiedzi także Jordanię i Arabię Saudyjską.

Reklama

Ponadto ministrowie obrony Egiptu i Francji generał Sedki Sobhi i Jean-Yves Le Drian podpisali list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa i obrony.

Według źródeł dyplomatycznych Kair chce, aby jeden z okrętów obecny był na Morzu Śródziemnym, a drugi pełnił służbę na Morzu Czerwonym - dzięki temu mógłby zostać wykorzystany w przyszłej operacji w Jemenie, gdyż Egipt należy do koalicji walczącej z rebeliantami Huti.

Kontrakt na zakup francuskich okrętów przez Egipt to nie jedyny, jaki Kair zawarł z Paryżem w tym roku. Wcześniej Egipt zdecydował się na zakup 24 francuskich myśliwców za 6 mld dolarów; według zapowiedzi Sisiego maszyny mają być wykorzystywane, podobnie jak mistrale, do walki z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS).

Zerwany kontrakt z Rosją

Mistrale miały pierwotnie trafić do Rosji, lecz kontrakt zerwano w związku z konfliktem na Ukrainie.

W sierpniu Francja uzgodniła z Rosją warunki odszkodowania w związku z unieważnieniem umowy. Francja ma zwrócić Rosji 950 mln euro. Okręty znajdują się obecnie w porcie Saint-Nazaire na zachodzie Francji. Ich utrzymanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak rząd w Paryżu odmówił ich ujawnienia.

Pierwszy mistral, "Władywostok", miał być dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu podpisanego za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego w czerwcu 2011 roku między Rosją a koncernem DCNS. Drugi okręt, "Sewastopol", miał być dostarczony jesienią 2015 roku.

Na początku września 2014 roku pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy