Reklama

Reklama

Mińsk: Rozpoczął się Marsz Jedności

Ponad 100 tysięcy ludzi bierze udział w niedzielę, 6 września, w Marszu Jedności odbywającym się w Mińsku. Pochód, zapowiadany jako kolejny masowy protest po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, podąża przez centrum stolicy Białorusi. Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna poinformowało, że zatrzymano już 88 osób.

Trasy wiodące do centrum i główne prospekty były wcześniej blokowane przez milicję i wojsko. Funkcjonariusze próbowali rozganiać mniejsze grupy zbierające się na obrzeżach miasta, w niektórych miejscach już doszło do zatrzymań. Pomimo tego część protestujących dotarła do centrum.

Wokół głównych placów i obiektów zgromadzono duże siły milicji i postawiono ogrodzenia. Przy pałacu prezydenckim stoją m.in. wojskowe transportery opancerzone BTR. Ulice w centrum miasta są zablokowane, większość sklepów zamknięto. Nie działają stacje metra.

MSW uprzedziło rano, że będzie przerywać "nielegalne akcje" i wezwało obywateli, by nie brali w nich udziału.

Reklama

Zatrzymano ponad 85 osób

Marsz przebiega pokojowo, atmosfera jest spokojna i świąteczna, w tłumie widać wiele flag biało-czerwono-białych, w kolorach narodowych używanych przez opozycję. Ludzie przybyli tłumnie mimo padającego deszczu.

Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna poinformowało, że zatrzymano już 88 osób w samym Mińsku. Wśród zatrzymanych jest członkini Rady Koordynacyjnej, utworzonej przez opozycję, Wolha Paulawa. 

Do zatrzymań, ale o wiele mniej licznych, doszło również w innych miastach Białorusi: Grodnie, Brześciu, Baranowiczach i Witebsku.

W Mohylewie milicja zatrzymała dziennikarza agencji informacyjnej BiełaPAN Alesia Asipcowa. 

Problemy z internetem

W Mińsku zaczęły się także zakłócenia w działaniu internetu. Prędkość przesyłu danych znacznie się pogorszyła. 

Jeden z operatorów potwierdził, że stało się tak na polecenie władz. Nie można posługiwać się komunikatorami. Nie ładują się strony internetowe.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy