Reklama

Reklama

Minister gospodarki Niemiec o dostawach gazu: Jesteśmy w poważnej sytuacji

- Jesteśmy w poważnej sytuacji. Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli - przyznał minister gospodarki Niemiec Robert Habeck. To reakcja na działanie rosyjskiego Gazpromu, który poinformował o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1. Habeck wskazywał, że niedobory mogą oznaczać przerwanie łańcuchu dostaw produkcyjnych w Europie.

Minister podkreślił, że Niemcy muszą ograniczyć zużycie gazu. - Pracujemy nad tym - zapewnił.

- Musimy trzymać się razem i powiedzieć: "Tak, Putin ma gaz, ale my mamy siłę" - stwierdził Habeck (Zieloni) w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

Groźba przerwanych łańcuchów dostaw

Mówiąc o możliwych scenariuszach na zimę podkreślił, że przy niedoborach gazu najpierw mogą zostać ograniczone jego dostawy dla przemysłu, a dopiero później ucierpieć prywatne gospodarstwa lub wrażliwa infrastruktura, na przykład szpitale. - To naturalnie ogromne zmartwienie, które podzielam, że coś takiego może się zdarzyć - przyznał minister.

Reklama

Nie wykluczył przerwania łańcuchów produkcyjnych w Niemczech i Europie. - Musimy ze wszystkich sił tego uniknąć, dlatego też trzeba zmniejszyć zużycie gazu - od 15 do 20 procent - powiedział Habeck.

Władimir Putin gra w "perfidną grę"?

Wcześniej w poniedziałek Robert Habeck w wypowiedzi dla agencji dpa zarzucił prezydentowi Rosji prowadzenie "perfidnej gry". - (Władimir Putin) próbuje osłabić ogromne wsparcie dla Ukrainy i podzielić nasze społeczeństwo. Dlatego też podsyca niepewność i napędza ceny - podkreślił niemiecki minister.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy