Reklama

Minister finansów USA: Kontynuujemy wspieranie władz w Kijowie

- Stany Zjednoczone nadal będą wspierały wysiłki Ukrainy na rzecz budowania zamożnego państwa i chcą przyznać jej władzom kolejny miliard dolarów gwarancji kredytowych – oświadczył w Kijowie amerykański minister finansów Jack Lew.

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Arsenijem Jaceniukiem minister Lew ocenił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina dokonała realnych postępów w reformowaniu państwa, lecz podkreślił, że konieczne są dalsze działania w walce z korupcją.

- USA będą kontynuowały współpracę z rządem Ukrainy, by zbudować bardziej zamożne i niepodległe państwo. Pracujemy nad tym, by w ciągu nadchodzącego miesiąca wydzielić Ukrainie trzeci miliard gwarancji kredytowych - powiedział Lew.

Premier Jaceniuk przypomniał, że wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych przyznał Ukrainie gwarancje kredytowe w wysokości 2 mld dolarów, co pozwoliło ustabilizować gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy oraz realizować reformy.

Reklama

- Bardzo cenimy waszą pomoc. Teraz rozmawiamy o kolejnym miliardzie dolarów gwarancji kredytowych ze strony USA. Ten miliard jest bezpośrednio związany z efektywną realizacją przez nasz kraj programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - zaznaczył.

Pełny dostęp do terytoriów

Jaceniuk poinformował, że rozmawiał z Jackiem Lew m.in. o sankcjach wobec Federacji Rosyjskiej i kwestii ukraińskiego zadłużenia wobec Moskwy.

- Chciałbym po raz kolejny powtórzyć, że decyzja w sprawie sankcji związana jest bezpośrednio z całkowitym wykonaniem przez Rosję mińskich porozumień. Oznacza to, że Federacja Rosyjska powinna wyprowadzić z Ukrainy swoje wojska, a Ukraina powinna uzyskać pełny dostęp do własnych terytoriów w celu przeprowadzenia tam uczciwych i przejrzystych wyborów samorządowych według ukraińskiego prawa - powiedział.

Moratorium na spłatę tych zobowiązań

Odnosząc się do sprawy 3 mld dolarów długu Ukrainy wobec Rosji szef ukraińskiego rządu podkreślił, że został on zaciągnięty przez byłego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2013 r. Premier ostrzegł, że jeśli Moskwa nie zgodzi się na restrukturyzację zadłużenia Ukrainy, jej władze ogłoszą moratorium na spłatę tych zobowiązań.

- Rząd ukraiński proponował wszystkim kredytodawcom międzynarodowym przyłączenie się do restrukturyzacji naszego zadłużenia; wszyscy prócz Rosji zgodzili się na to i restrukturyzacja została zakończona. Lepszych warunków, niż mają inni kredytodawcy, Rosja nie uzyska. Złożyliśmy Rosji propozycję negocjacji 29 października, ale ona odmówiła. Teraz tylko od niej zależy, czy zechce kontynuować rozmowy, czy nie. Jeśli Rosja nie zgodzi się na restrukturyzację, rząd Ukrainy wprowadzi moratorium na spłatę tego zadłużenia - powiedział Jaceniuk.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy