Reklama

Reklama

Mimo apelu papieża Franciszka wykonają karę śmierci

Gubernator Missouri Mike Parson odmówił ułaskawienia skazanego na karę śmierci zabójcy trzech osób. O odstąpienie od wymierzenia kary apelował m.in. papież Franciszek. Prawnicy skazanego mężczyzny podkreślają, że "Johnson jest niepełnosprawny intelektualnie". W sprawę włączyli się też aktywiści i członkowie Izby Reprezentantów USA. Gubernator pozostał jednak niewzruszony. Egzekucję wyznaczono na wtorek.

W liście skierowanym w minionym tygodniu do Parsona przedstawiciel papieża Franciszka pisał, że papież chciałby zwrócić uwagę gubernatora na "prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości każdego ludzkiego życia".

61-letni mężczyzna został skazany za zabicie trzech pracowników sklepu w Columbii, w Missouri, podczas napadu rabunkowego w 1994 roku. Przyznał się, że do ataku użył broni palnej, młotka i śrubokrętu. W domu jego dziewczyny policja znalazła 443 dolary.

- Stan jest przygotowany do wymierzenia sprawiedliwości i wykonania wyroku, który pan Johnson otrzymał zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego Missouri - cytuje AP uzasadnienie republikańskiego gubernatora, który odmówił zamienienia kary głównej na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Reklama

Zdolności intelektualne dziecka

Adwokat Johnsona, Jeremy Weis, argumentował, że zgładzenie Johnsona naruszyłaby 8. Poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak wyjaśnił wiele testów IQ i innych badań wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne dziecka. Urodził się z syndromem tzw. alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 roku stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

Działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje demokratycznych członków Izby Reprezentantów USA z Missouri, Cori Bush i Emmanuel Cleaver, wezwali Parsona do okazania łaski Johnsonowi, który jest czarnoskóry. Sąd Najwyższy Missouri w sierpniu odmówił wcześniej wstrzymania egzekucji, a w piątek nie zgodził się na ponowne rozpatrzenie sprawy.

"To nie jest sprawa zamknięta"

Weis i inni prawnicy Johnsona zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji.

- To nie jest sprawa zamknięta: Johnson jest niepełnosprawny intelektualnie - napisali w petycji do sądu.

Skazany prosił wcześniej o przeprowadzenie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Wykonanie wyroku przez zastrzyk jest zaplanowane na wtorek o godz. 18 czasu miejscowego w stanowym więzieniu w Bonne Terre.

AP podkreśla, że jeśli egzekucja dojdzie do skutku, będzie siódmą w tym roku w USA, ale pierwszą, która nie obejmuje więźnia federalnego lub więźnia z Teksasu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne