Reklama

Miliarder chce zapłacić za nową ambasadę USA w Jerozolimie

Sheldon Adelson, znany miliarder jest gotowy zapłacić za budowę nowej ambasady USA w Jerozolimie. Biały Dom planuje otwarcie ambasady USA w Jerozolimie już 14 maja b.r. w 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael - poinformował Departamentu Stanu w piątek.

Adwokaci Departamentu Stanu starają się ustalić, czy hojna propozycja Sheldona Adelsona, który z majątkiem ocenianym w styczniu b.r. na 40 mld USD znajduje się na 39. miejscu listy najbogatszych ludzi w USA magazynu Forbes, jest zgodna z prawem.

Jednym z możliwych rozwiązań, zdaniem ekspertów prawnych, jest przeprowadzenie zbiórki wśród zwolenników przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy, a następnie miliarder z Las Vegas pokryłby ewentualną różnicę pomiędzy zebranymi funduszami, a przewidywanym kosztem budowy nowej ambasady.

Stopniowa przeprowadzka


Jak zapowiedziała w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, przeprowadzka ambasady będzie miała charakter stopniowy.

Reklama

Najpierw ambasador USA w Izraelu Davida Friedman wraz z częścią personelu przeprowadzi się do pomieszczeń konsulatu generalnego USA mieszczącego się w dzielnicy Arnona w Jerozolimie, a następnie do końca przyszłego roku na terenach przyległych do konsulatu zostanie zbudowane dodatkowe pomieszczenie ambasady. Jednocześnie będą prowadzone poszukiwania terenów pod budowę "stałej" ambasady USA w Jerozolimie.

Koszt budowy ambasady w Jerozolimie, przede wszystkim z powodu federalnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa ambasad, oceniany jest na 500 mln USD.

Ostro krytykowane przez prezydenta Trumpa koszty budowy nowej, przekazanej do użytku w ub. roku amerykańskiej ambasady w Londynie przekroczyły 1 mld USD.

Adelson rozpoczął gromadzenie majątku w wieku 12 lat

Sheldon Adelson, właściciel wielu kasyn gry w Las Vegas w Singapurze i w Makao, gazet oraz nieruchomości, jest w stanie pozwolić sobie na takich wydatek.

Urodzony w biedniej rodzinie żydowskiej w Bostonie, Sheldon Adelson rozpoczął gromadzenie majątku w wieku 12 lat, kiedy pożyczył od wujka 200 USD na zakup licencji na roznoszenie gazet na jednej trasie.

Od wielu lat Adelson jest jednym z najważniejszych ofiarodawców na fundusz Partii Republikańskiej i różne konserwatywne cele. Podczas kampanii wyborczej w roku 2016 Adelson przekazał na kampanię Donalda Trumpa 25 mln. USD - więcej niż którykolwiek z patronów obecnego prezydenta.

Nieugięty poplecznik państwa Izrael

Dodatkowo, obecnie 84-letni Adelson, nieugięty poplecznik państwa Izrael, właściciel dzienników w Izraelu (najpopularniejszej, rozdawanej za darmo gazety Israel Hayom) i w Stanach Zjednoczonych (Las Vegas Review-Journal) wyłożył na zorganizowanie obchodów inauguracji urzędowania 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych 5 mln. USD.

Donald Trump zaskarbił sobie poparcie Sheldona Adelsona, właśnie dzięki obietnicy przeniesienia ambasady amerykańskiej z Tel Awiwu do Jerozolimy, którą władze Izraela za swoją "odwieczną i niepodzielną stolicę".

Spór o ambasadę

Prezydent Donald Trump ogłosił swoją decyzję o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy 6 grudnia ub. roku.

Wcześniej, w roku 1995 r. amerykański Senat zaaprobował ustawę o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy stosunkiem 93 "za" do 5 "przeciw".

Senat uzależnił jednak realizację tej decyzji od oceny urzędującego prezydenta czy taki krok jest zgodny z "interesami bezpieczeństwa" Stanów Zjednoczonych. W przypadku negatywnej oceny, prezydent miał prawo odroczenia przeprowadzki za każdym razem na 6 miesięcy.

Prezydent Donald Trump po raz ostatni skorzystał z możliwości odroczenia realizacji postanowień ustawy "O ambasadzie w Jerozolimie" na kolejne 6 miesięcy w grudniu ub. roku.

Prezydent Trump oznajmiając w grudniu swoją decyzję podkreślił, że Waszyngton "nie zajmuje stanowiska w kwestiach dotyczących ostatecznego statusu Jerozolimy, a konkretny zakres izraelskiej suwerenności w tym mieście i sporne zagadnienie granic powinny być przedmiotem negocjacji zainteresowanych stron".

Z Waszyngton Tadeusz Zachurski

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy