Reklama

Reklama

Mike Pompeo: Rosja i Chiny mają krew na rękach

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w sobotę, że Rosja i Chiny mają krew na rękach po tym, jak oba kraje zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą dostarczania pomocy humanitarnej z Turcji i Iraku do milionów syryjskich cywilów.

"Piątkowe weto Federacji Rosyjskiej i Chin (...) jest haniebne" - oznajmił Pompeo.

Rezolucja, przygotowana przez Belgię, Kuwejt i Niemcy, miała umożliwić transgraniczne dostawy pomocy humanitarnej przez kolejne 12 miesięcy z dwóch punktów w Turcji i jednego w Iraku. Rosja, będąca sojusznikiem Syrii, chciała zatwierdzić jedynie dwa tureckie przejścia na 6 miesięcy i zaproponowała własny projekt tekstu, który również został odrzucony.

"Do Rosji i Chin, które zdecydowały się wydać deklarację polityczną, sprzeciwiając się tej rezolucji - macie krew na rękach" - podkreślił szef dyplomacji USA.

Reklama

Obecne zezwolenie na cztery przejścia graniczne w Turcji, Iraku i Jordanii wygasa 10 stycznia, więc Rada Bezpieczeństwa może nadal próbować osiągnąć porozumienie. Niektórzy dyplomaci przyznają jednak, że może być to teraz trudne - podaje agencja Reutera.

Rosja, wspierana przez Chiny, zastosowała w piątek 14. weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy